64 urodziny SP w Słupsku

Data publikacji: 02.06.2009

1 czerwca Słupska Szkoła Policji obchodziła swoje urodziny. Jest to najstarsza policyjna placówka edukacyjna w Polsce. To również Szkoła z wielkimi tradycjami, osiągnięciami i renomą. Jej absolwenci wiele wysiłku wkładali, aby otrzymać świadectwo jej ukończenia. Dziś z dumą noszą niebieską absolwentkę wpiętą w kieszeń munduru.

W ramach Milicji Obywatelskiej powojenne szkolnictwo policyjne w pierwszym rzędzie tworzone było na najwcześniej wyzwolonych ziemiach polskich, a konkretnie w Lublinie. Jednak żadna z powstałych tam szkół nie dotrwała do naszych czasów.

Po objęciu przez Polskę Pomorza, Komendant Główny Milicji Obywatelskiej w dniu 28 maja 1945 r., a więc w niecały miesiąc po zakończeniu działań wojennych w Europie, wydał Rozkaz Nr 99, w którym polecił zorganizowanie z dniem 1 czerwca 1945 roku Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku. Centrum Wyszkolenia było zespołem szkół. W jego skład wchodziły:
- Szkoła Oficerska,
- Szkoła Szeregowych,
- Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych.

Pierwszym komendantem Centrum mianowano pułkownika Jana Płotnickiego. Był to przedwojenny policjant. W początkach niepodległości odzyskanej po zaborach był jednym z adiutantów Marszałka Piłsudskiego. Potem wstąpił do Policji Państwowej. Nie w sposób w kilku słowach opisać całą historię Szkoły Policji w Słupsku i jej wszystkie dokonania. Oprócz codziennego procesu dydaktycznego słuchacze Szkoły spieszą z pomocą podczas klęsk żywiołowych, ratują tonących i poszukują osób zaginionych. Najważniejszym zadaniem jest jednak szkolenie na wysokim poziomie funkcjonariuszy nowoczesnej Policji.