Polski oficer w kwaterze głównej ONZ

Data publikacji: 30.12.2014

Gościem jednego z ostatnich odcinków Dzień Dobry TVN był mł. insp. Marcin Wydra, pierwszy oficer polskiej Policji, który pełni służbę w kwaterze głównej ONZ. Wcześniej był m.in. Pełnomocnikiem Komendanta Głównego Policji ds. ochrony praw człowieka.

Marcin Wydra od grudnia 2012 roku pracuje w Departamencie Misji Pokojowych Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Zajmuje stanowisko oficera ds. koordynacji jednostek specjalnych w Wydziale Policji Departamentu Operacji Pokojowych. Jego podstawowym zadaniem jest planowanie i koordynacja zaangażowania jednostek specjalnych Policji (tzw. Formed Police Units – odpowiednik polskich oddziałów prewencji) w operacje pokojowe ONZ, prowadzenie rekrutacji, selekcji i rotacji oraz sprawdzanie przygotowania ich członków do pełnienia służby w rejonach misji. Za zasługi na rzecz działań podejmowanych dla ONZ i społeczności międzynarodowej otrzymał medal ONZ „Za służbę dla Pokoju” z rąk Zastępcy Sekretarza Generalnego ONZ.

Jest pierwszym polskim policjantem pracującym w ONZ.

W studiu DDTVN opowiadał m.in. o tym, jak trafił do ONZ i czym się zajmował w Polsce zanim wyjechał do Nowego Jorku. Całą audycję można obejrzeć tutaj.