Wyróżnienia dla dolnośląskich policjantów

Data publikacji: 23.12.2014

Komendant Główny Policji wyróżnił trzynastu policjantów za ustalenie i zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o zabójstwo kobiety koło Środy Śląskiej.

– Dziękuję wam za ciężką, dobrą i skuteczną pracę. Myślę, że sami macie też dużą satysfakcję z wykonanego zadania – powiedział do wyróżnionych policjantów szef Policji gen. insp. Marek Działoszyński podczas spotkania w KGP. Dodał, że to ważne, szczególnie przed świętami,  że udało się zatrzymać podejrzanego i że ludzie na tamtym terenie mogą spać spokojnie. Wyróżnionym policjantom pogratulował też  Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Wojciech Ołdyński.

Przypomnijmy: nad wyjaśnieniem sprawy brutalnego zabójstwa 19-letniej kobiety pracowali policjanci ze specjalnej grupy, powołanej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu. W jej skład weszli funkcjonariusze pionu operacyjnego i dochodzeniowo-śledczego komendy wojewódzkiej oraz policjanci z komendy powiatowej w Środzie Śląskiej.

Dolnośląscy policjanci, badając okoliczności sprawy, współpracowali z prokuraturą, biegłymi z różnych dziedzin i innymi jednostkami Policji. Funkcjonariusze analizowali krok po kroku każdą z przyjętych wersji. Drobiazgowo sprawdzano każdy wątek, każdą uzyskaną informację i każdy zabezpieczony materiał. W działaniach wykorzystywano również specjalnie wyszkolone psy tropiące policji dolnośląskiej i saksońskiej.
 
Zabezpieczane w toku prowadzonych czynności, choćby najmniejsze ślady, dokładnie badano współpracując z Laboratorium Kryminalistycznym KWP we Wrocławiu i Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP. Wykorzystując cały warsztat pracy operacyjnej i procesowej, policjanci zebrali materiał, który dał podstawę do wytypowania, a następnie zatrzymania mężczyzny podejrzewanego o zabójstwo. Okazał się nim 45-letni mieszkaniec powiatu średzkiego. Zatrzymano go 18 grudnia – mężczyzna był kompletnie zaskoczony, nie stawiał oporu.

Zgromadzony materiał dowodowy dał podstawę do przedstawienia zatrzymanemu zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, który mężczyzna usłyszał 19 grudnia. Dzień później, decyzją sądu, zastosowano wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Źródło: KGP, KWP we Wrocławiu
fot. Andrzej Mitura