Data publikacji: 12.12.2014

Zastępca komendanta komisariatu Policji w Krzeszowicach podkom. Michał Godyń, który pod koniec listopada w małopolskich Racławicach odnalazł 2-letniego chłopca w stanie skrajnego wyziębienia, został dziś wyróżniony brązową odznaką "Zasłużony Policjant".

Podkom. Godyń jest jednym z kilkunastu funkcjonariuszy służb MSW, którzy dziś w Warszawie otrzymali wyróżnienia z rąk minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej. 15 policjantów oraz dwóch strażaków otrzymało „Krzyże Zasługi za Dzielność".

"Wykazali się państwo odwagą popartą szybko podjętymi, trafnymi decyzjami i działaniami" - powiedziała szefowa MSW. "Dziękuję za to, co już państwo uczynili, i za gotowość do pomocy" - dodała.

Odznaka "Zasłużony Policjant" (złota, srebrna i brązowa) to wyróżnienie nadawane policjantowi w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynił się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego. Odznakę nadaje się z okazji Święta Policji lub Narodowego Święta Niepodległości, jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach można ją nadać w innym terminie.

Dziś 15 innych policjantów oraz dwóch strażaków otrzymało „Krzyże Zasługi za Dzielność” - jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez prezydenta w czasach pokoju. Krzyż został ustanowiony w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest m.in. funkcjonariuszom oraz żołnierzom za działania z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa i bezpieczeństwa obywateli.

Źródło: PAP

O wyróżnionych policjantach czytaj także na stronie MSW.