Rząd zajmie się Narodowym Programem Antyterrorystycznym
Wzmocnienie przygotowania służb i instytucji oraz udoskonalenie procedur w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym - to główny cel opracowanego przez resort spraw wewnętrznych "Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019".
Program zawiera m.in. diagnozę zjawiska terroryzmu na koniec 2013 r. "Pomimo podwyższonego poziomu zagrożenia zamachami terrorystycznymi na świecie i zaangażowania naszego kraju w działania w ramach międzynarodowych koalicji antyterrorystycznych, zagrożenie terrorystyczne w Polsce ze strony osób lub organizacji pochodzących z tzw. krajów podwyższonego ryzyka lub niestabilnych politycznie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a terytorium RP traktowane jest jedynie jako cel rezerwowy ewentualnych ataków" – wskazano w dokumencie. Podkreślono też, że w zeszłym roku nie odnotowano informacji potwierdzających zagrożenie zamachami ze strony środowisk odwołujących się do radykalnych ideologii. Zaznaczono, że istnieje jednak realne zagrożenie ze strony pojedynczych osób, niezwiązanych bezpośrednio z organizacjami terrorystycznymi tzw. samotnych wilków. Sprawcy ci wykorzystują m.in. ładunki wybuchowe skonstruowane z materiałów ogólnodostępnych co w znaczny sposób utrudnia ich wykrycie.
Jak wskazano, potencjalnie działalność terrorystyczna na terytorium Polski może być prowadzona również wobec obywateli lub przedstawicielstw dyplomatycznych i placówek kulturalnych innych państw. "Potencjalnie możliwym jest także podejmowanie prób wykorzystania terytorium RP do budowy zaplecza logistycznego w celu prowadzenia zamachów w innych krajach europejskich" - podkreślono.
W dokumencie zwrócono uwagę, że istotną sferą działalności terrorystycznej jest cyberprzestrzeń, która może być wykorzystywana przez organizacje terrorystyczne zarówno do prowadzenia ataków np. na serwery rządowe, jak i upowszechniania radykalnej ideologii, a także dokonywania nielegalnego transferu środków finansowych na działalność terrorystyczną.
Opisano też kwestie związane z zagrożeniem terroryzmem związanym z wykorzystaniem broni masowego rażenia. Jak podkreślono, w Polsce dotychczas nie ujawniono bezpośrednich działań związanych z próbami pozyskiwania na dużą skalę lub użycia czynników chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych do działań terrorystycznych. "Należy jednak zwrócić uwagę, że organizacje terrorystyczne starają się uzyskać dostęp do substancji i materiałów, które użyte w zamachu zapewniłyby jak największą siłę rażenia i spowodowałyby jak najdotkliwsze straty" - napisano.
Według autorów Programu, na stosunkowo niskim poziomie pozostaje zagrożenie terrorystyczne ze strony środowisk o charakterze ekstremistycznym. Jak wyjaśniono, tego rodzaju organizacje nie posiadają rozbudowanego zaplecza politycznego w Polsce i cieszą się ograniczonym poparciem społecznym.
Jak podkreślono w 70-stronicowym dokumencie, grupą najbardziej narażoną na ataki terrorystyczne są żołnierze uczestniczący w misji w Afganistanie. Bezpośrednim celem ataków terrorystycznych mogą być także polskie placówki dyplomatyczne i konsularne znajdujące się w krajach niestabilnych politycznie. "Zagrożeniu zamachami sprzyjać może zaangażowanie obywateli Polski w działania pomocowe i działalność gospodarczą czy dziennikarską prowadzoną w państwach podwyższonego ryzyka, jak i rozwinięta turystyka do krajów, na obszarze których istnieją rozbudowane sieci organizacji terrorystycznych" - zaznaczono.
Wskazano też, że odnotowane dotychczas ataki terrorystyczne na świecie wskazują, iż podstawowym ich celem jest infrastruktura transportowa, w tym komunikacja miejska, samoloty, statki i pociągi oraz stacje metra i dworce, a także obiekty sportowe i centra handlowe. Możliwym celem zamachu są także siedziby władz, urzędy oraz obiekty wojskowe. Bezpośrednimi celami mogą być również przedstawiciele władzy i znani działacze polityczni czy społeczni.
Narodowy Program Antyterrorystyczny został przygotowany w MSW, we współpracy z innymi służbami oraz instytucjami wchodzących w skład międzyresortowego zespołu ds. zagrożeń terrorystycznych. Realizacja Programu do roku 2019 wyniesie 15,5 mln zł. Jutro projekt uchwały w tej sprawie ma przyjąć rząd.
Źródło: PAP