Policja i sądy wdrażają e-nakazy
28 listopada br. w Krakowie podpisano porozumienie o współpracy w zakresie elektronicznego doręczania nakazów doprowadzeń oraz wprowadzenia systemu usprawniającego przebieg służby konwojowej.
Porozumienie zostało zawarte między Małopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji a Prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie.
Porozumienie określa zasady i tryb współpracy stron przy realizacji elektronicznego doręczania nakazów doprowadzeń i transportowania osób pozbawionych wolności, konwojowanych z jednostek penitencjarnych, schronisk dla nieletnich czy zakładów poprawczych.
Elektroniczna Książka Służby Konwojowej „EKSK” to autorski produkt Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przeznaczony do rejestrowania nakazów doprowadzeń osób konwojowanych oraz dokumentowania przebiegu służby konwojowej.
Wprowadzenie EKSK w garnizonie małopolskim służyć będzie usprawnieniu pracy oraz zwiększeniu efektywności sił i środków komórek organizacyjnych wydziału konwojowego poprzez:
- sprawniejsze rejestrowanie nakazów doprowadzeń, bez konieczności wykonywania czasochłonnej dokumentacji,
- generowanie danych do różnych analiz dotyczących realizacji zadań konwojowych,
- usprawnienie pracy dyżurnych wydziału,
- uproszczona rejestracja nakazu w Elektronicznej Książce Służby Konwojowej,
- zmniejszenie kosztów związanych z obsługą i archiwizacją tradycyjnych nakazów,
- eliminacja błędów przy wprowadzaniu danych,
- przyspieszenie procedury obiegu korespondencji.
Wdrożenie programu e-nakazów stanowić będzie wymierne korzyści również dla sądu:
- zmniejszenie obciążenia pracowników poszczególnych wydziałów sądu,
- redukcję kosztów związanych z obsługą korespondencji,
- eliminację kosztów doręczania przesyłek,
- eliminację błędów ludzkich,
- przyspieszenie procedury obiegu korespondencji.
Eksploatacja systemu odbywać się będzie w oparciu o istniejącą już infrastrukturę i urządzenia teleinformatyczne, tak więc nie będzie generowała dodatkowych kosztów po stronie Policji.
Oszczędności zauważalne będą natomiast po stronie sądu – dla porównania w Wydziale Konwojowym KWP w Katowicach dokonano obliczeń kosztów związanych z obsługą i obiegiem korespondencji i obliczono, że 30 tys. przesyłek (wysłanych nakazów doprowadzeń) to koszt dla sądu ok. 130 tys. zł (rocznie).
Wartości te są porównywalne dla tut. Wydziału Konwojowego, można więc stwierdzić, iż przesyłanie nakazów w formie elektronicznej przyczyni się w znacznym stopniu do zredukowania kosztów związanych z obsługą i obiegiem korespondencji.
Projekt obejmuje aktualnie Sąd Okręgowy w Krakowie oraz 10 sądów rejonowych okręgu krakowskiego. W dalszej perspektywie przewidziane są również okręgi tarnowski i nowosądecki.
Źródło: KWP w Krakowie