Praca ludzka jako przedmiot handlu

Data publikacji: 21.11.2014

19 listopada 2014 roku w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Praca ludzka jako przedmiot handlu". Współorganizatorem wydarzenia była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Celem konferencji była debata naukowa będąca reakcją na zjawisko współczesnego handlu ludźmi oraz próba budowania świadomości na temat tego dramatycznego problemu. Ofiarami handlu ludźmi nie są tylko osoby trudniące się nierządem, uczestniczki nielegalnego rynku pornograficznego, ale coraz częściej pomoce domowe, pracownicy handlu, ogrodnictwa, budownictwa i prac sezonowych.

 - Walka z niegodziwym procederem jakim jest niewątpliwie handel ludźmi i zapobieganie temu zjawisku to obowiązek każdego z nas. Nie tylko z punktu widzenia przepisów prawa. To przede wszystkim obowiązek moralny – mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, otwierając konferencję.

Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Jarosz, zwracał uwagę na powszechność zjawiska. – Wydawać by się mogło, że niewolnictwo i handel ludźmi to przeszłość. Jak wynika z naszych doświadczeń oraz moich rozmów z przedstawicielami Policji z innych krajów, takie twierdzenie to niestety tylko teoria. Konferencja, którą organizujemy dziś wspólnie z WSB to próba zwrócenia uwagi na problem, wymiany dobrych praktyk i podjęcia społecznej dyskusji – mówił.

 Prof. dr hab. Zbigniew Lasocik, Kierownik Ośrodka Badań Handlu Ludźmi Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład pt. „Rola podmiotów rynku pracy, w tym pracodawców, agencji pośrednictwa, związków zawodowych w kontekście współczesnego zjawiska pracy przymusowej”. Prelegent zwrócił uwagę, nie tylko na konieczność wprowadzenia odpowiednich rozwiązań prawnych i systemowych. – Proszę zwrócić uwagę w jaki sposób w mediach, w języku codziennym mówimy np. o transferach piłkarzy. W treści pojawiających się komunikatów sportowcy występują jako przedmioty handlu lub wymiany między klubami. Społeczna akceptacja dla tego typu komunikatów rodzi wiele niebezpieczeństw. Praca to nie towar – mówił prof. Lasocik.

 W konferencji uczestniczyło blisko 300 przedstawicieli służb mundurowych (w tym m.in. z Holandii, Cech, Słowacji, Ukrainy, Słowacji, Białorusi), działacze organizacji pozarządowych zajmujących się ofiarami handlu ludźmi:FairWork (Holandia), La Strada – Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, Fundacja ITAKA, Stowarzyszenie PoMOC w Katowicach, także studenci, mieszkańcy i osoby zainteresowane problematyką współczesnego niewolnictwa.

Więcej.

Źródło: www.wsb.edu.pl
Fot. KWP w Katowicach