Odznaczenia i awanse za akcję ratowniczą w Katowicach

Data publikacji: 04.11.2014

- Jestem pełna szacunku i podziwu dla Was - powiedziała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska dziękując funkcjonariuszom Straży Pożarnej i Policji oraz ratownikom i inspektorom za profesjonalną akcję ratowniczą po wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach.

- Akcja, w której brali Państwo udział, prowadzona była w niezwykle trudnych warunkach. Ratownicy zawsze w takich sytuacjach mówią: „Idziemy po żywych”. Zawsze idą Państwo z wiarą, że uda się pomóc wszystkim – powiedziała szefowa MSW. - Tym razem o pełnym sukcesie nie możemy mówić, gdyż katastrofa przyniosła trzy ofiary śmiertelne. Pomimo Państwa doświadczenia, nieugiętej postawy, ofiarności. To wielka tragedia dla rodzin ofiar, bliskich, przyjaciół, znajomych, ale i dla ratowników – zaznaczyła Teresa Piotrowska.

Minister podkreśliła swoje zaufanie wobec gotowości służb do niesienia pomocy obywatelom. - Wiemy, że gdy znów zabrzmi alarm – pójdą Państwo bez wahania. Polacy wiedzą, że mogą na Państwa liczyć – zwróciła się do funkcjonariuszy i ratowników szefowa MSW. - Dziękuję za wysiłek, za doświadczenie – i za tę gotowość, by zawsze nieść pomoc, gdy tylko zajdzie potrzeba – dodała.

Jako wyraz wdzięczności i uznania, szefowa resortu wręczyła zasłużonym strażakom i policjantom odznaczenia i awanse. 9 strażaków zostało odznaczonych „Krzyżem zasługi za dzielność”. Jest to odznaczenie ustanowione w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

63 osoby wyróżnione zostało odznaką: „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Jest to polskie odznaczenie nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Zostało ustanowione w 1997 roku, jako odznaczenie za ratowanie życia i ochronę mienia.

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia 11 awansów na wyższe stopnie dla funkcjonariuszy PSP. Okolicznościowe grawertony Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymało również 10 funkcjonariuszy Policji.

Wyróżnieni to strażacy z komend w Katowicach, Krakowie, Nowym Sączu i Jastrzębiu-Zdroju oraz Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, policjanci z komend miejskiej i wojewódzkiej w Katowicach, strażacy-ochotnicy z Katowic, Dąbrówki Małej i Jastrzębia-Zdroju , Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz ratownik medyczny z samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej MSW w Katowicach.

Wyróżnionym podziękowali również poseł Marek Wójcik, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz nadinsp. Krzysztof Gajewski, zastępca Komendanta Głównego Policji.

****

Do katastrofy budowlanej doszło nad ranem 23 października w kamienicy u zbiegu ulic Chopina i Sokolskiej w ścisłym centrum Katowic. Wskutek wybuchu gazu zawaliła się część budynku – zniszczone zostały jego trzy kondygnacje, w okolicznych kamienicach wyleciały szyby i witryny sklepów, a spadający gruz zniszczył stojące na ulicy samochody.

W kamienicy zameldowanych było ponad 20 osób. Po wybuchu ewakuowano 15 lokatorów, 5 z nich trafiło do szpitali. W akcji uczestniczyło 71 zastępów PSP, 8 jednostek OSP oraz funkcjonariusze Policji. Działania ratownicze trwały ponad 30 godzin.

Źródło: MSW