MSW w sprawie informacji NIK o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Data publikacji: 04.11.2014

W związku z opublikowaną dziś informacją Najwyższej Izby Kontroli o bezpieczeństwie na drogach, MSW na swojej stronie internetowej odniosło się do sformułowanych przez nią wniosków.

Szkolenia specjalistyczne dla Policji

Policja na bieżąco prowadzi kursy specjalistyczne dla policjantów, większość funkcjonariuszy wzięła już udział w takich szkoleniach. Ponadto, w tym roku takie kursy ukończy dodatkowo ok. 400 funkcjonariuszy. Większość z nich już się zakończyła. Jednocześnie należy pamiętać, że brak szkolenia specjalistycznego nie oznacza, że policjanci nie mogą pracować na drodze. Po kursie podstawowym mogą wykonywać najważniejsze zadania m.in. w zakresie kontroli drogowej, obsługi wideorejestratora czy zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Dodatkowo 225 funkcjonariuszy przeszło już w tym roku szkolenia z zakresu doskonalenia jazdy samochodami, a 200 z obsługi wideorejestratorów.

Włączenie GITD w struktury Policji

Kwestia włączenia Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego do struktur Policji wymaga szczegółowej analizy merytorycznej, konsultacji oraz przeprowadzenia ewentualnych zmian prawnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie analizowało zawarte w raporcie NIK propozycje.

Więcej policjantów na drogach

Poprawa bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszystkie komendy wojewódzkie Policji oraz Komenda Stołeczna Policji do końca 2013 roku zwiększyły liczbę etatów policyjnych w komórkach ruchu drogowego do wartości minimum 10% w stosunku do całego stanu etatowego komend wojewódzkich. W konsekwencji liczba etatów - policjantów ruchu drogowego wzrosła do 9230 (tj. zwiększyła się o 1226 osób w porównaniu z końcem 2012 roku). Do końca 2014 roku ich liczba w komórkach ruchu drogowego ma osiągnąć współczynnik maksymalnie 5% w stosunku do całego stanu etatowego garnizonu.

Nowe radiowozy dla Policji

100 milionów złotych zostanie przeznaczonych w budżecie Policji na 2015 rok na wymianę policyjnej floty oraz innych środków transportu. Planowane są zakupy m.in. radiowozów, samochodów osobowo-terenowych, furgonów, ale także różnego rodzaju łodzi i quadów.

Raport MSW w sprawie działalności Straży Miejskich i Gminnych w 2013 r.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oczekuje od straży większej aktywności w sprawach związanych z utrzymaniem spokoju i porządku publicznego. Jak wynika z raportu o działalności straży w 2013 r. dzięki fotoradarom strażnicy ujawnili 1 111 516 wykroczeń związanych z łamaniem przepisów ruchu drogowego. Przy pomocy urządzeń rejestrujących straże wystawiły 940 551 mandatów na ponad 160 mln zł.

Ogółem strażnicy miejscy i gminny przeprowadzili ponad 3 mln interwencji w 2013 roku. Nałożono ponad 1,6 mln mandatów na prawie 243 mln złotych. Blisko 67 proc. wszystkich ujawnionych przez straże wykroczeń dotyczyło tych popełnionych w ruchu drogowym. Oprócz interwencji związanych z ruchem drogowym, strażnicy najczęściej karali za: picie alkoholu w miejscach publicznych (122 534 mandaty na łączną kwotę 9 381 741 zł), zakłócanie porządku publicznego (35 650 mandaty na łączną kwotę 4 886 616 zł), zaśmiecanie oraz uszkadzanie mienia (55 574 mandaty na łączną kwotę 3 960 517 zł.).

Czytaj także: NIK o bezpieczeństwie na drogach

Źródło: MSW