Nowa metoda szkolenia kierowców

Data publikacji: 26.09.2014

Przyszli kierowcy oraz piraci drogowi, którzy muszą zredukować swoje punkty karne odbywając ponownie szkolenie, będą zapoznawać się ze świadectwem sprawcy wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie jako pierwszy w kraju wykorzysta scenariusz zajęć oraz film edukacyjny przygotowane w ramach kampanii „Poznaj i zrozum ryzyko...

24 września w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie inaugurujące projekt zintegrowanych działań edukacyjno-profilaktycznych pn. „Poznaj i zrozum ryzyko…Służba Więzienna i Policja o odpowiedzialności, ochronie i zachowaniu uczestników ruchu drogowego”. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej płk Anna Osowska-Rembecka, Koordynator ds. BRD Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie Krzysztof Wójcik oraz przedstawiciele instytucji rządowych i pozarządowych.

- Liczba osób zabitych w wypadkach drogowych wciąż stawia Polskę na niechlubnej pozycji jednego z liderów wśród krajów europejskich – powiedział wojewoda Jacek Kozłowski. – W województwie mazowieckim rekord padł w 2007 r., kiedy na drogach zginęły 972 osoby. Od tej pory, dzięki podejmowanym licznym działaniom i kampaniom na rzecz poprawy bezpieczeństwa, udało się zahamować tendencję wzrostową. Od 1 stycznia tego roku do dnia dzisiejszego na terenie Mazowsza odnotowano 264 ofiary śmiertelne. To o 264 osoby za dużo – podkreślał wojewoda i dodał - inicjatywa pn. „Poznaj i zrozum ryzyko” ma przeciwdziałać wypadkom drogowym, zwłaszcza spowodowanych po spożyciu alkoholu.

Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki mówił o tej wspólnej inicjatywie, która skupia się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. – Toczymy walkę o wartość najcenniejszą – ludzkie życie. Jestem przekonany, że efekty tych działań pojawią się w dłuższej perspektywie – powiedział komendant stołeczny.

- Chcemy dotrzeć przede wszystkim do ludzi młodych – powiedziała Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej płk Anna Osowska-Rembecka. – Opracowany pakiet, zawierający innowacyjny film edukacyjny, w którym głos zabiera sprawca śmiertelnego wypadku ma być przestrogą. Świadectwo Adama pokazuje, jak jeden nierozważny krok może przekreślić życie wielu osób – mówiła dyrektor OSW.

- Kiedyś pracował w korporacji, studiował, spędzał czas z rodziną i przyjaciółmi. Pewnego dnia wsiadł do samochodu, spowodował wypadek, w którym zginęły trzy osoby. Miał prawie promil alkoholu we krwi. Jeden dzień i wszystko zmieniło się w tragedię - to tylko jedna z wielu historii osób skazanych za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Jakie działania należy podjąć, by do takich dramatów nie dochodziło? Potrzebna jest nowa metoda szkolenia kierowców.

„Poznaj i zrozum ryzyko…” to pierwsza kampania społeczna skierowana do przyszłych i początkujących kierowców, ale również piratów drogowych, którzy zbieranie punktów karnych traktują jako hobby. Wydział Prewencji, Wydział Ruchu Drogowego KSP oraz Służba Więzienna przygotowały około 3 tys. pakietów edukacyjnych. Każdy nich zawiera film oraz scenariusz zajęć przeznaczony dla pedagogów, instruktorów nauki jazdy i funkcjonariuszy realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas zajęć zostaną omówione m.in.: przyczyny wypadków drogowych, najczęściej lekceważone przepisy ruchu drogowego, konsekwencje ich łamania oraz sytuacja społeczno-prawna sprawców wypadków, z uwzględnieniem tych, którzy spowodowali wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Materiał filmowy natomiast przygotowany w ramach kampanii zawiera świadectwo mężczyzny skazanego za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Pakiety trafią do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, ośrodków ruchu drogowego, ośrodków szkolenia kierowców i centrów kształcenia ustawicznego.

Inicjatywa obu służb jest kolejnym krokiem służącym poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie stołecznego garnizonu. Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą w ten sposób podnieść świadomość kierujących o odpowiedzialności i skutkach wypadków drogowych. W ramach przygotowań kampanii została zorganizowana w czerwcu konferencja naukowa w Areszcie Śledczym na Mokotowie. Przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji rządowych i pozarządowych, Policji, Służby Więziennej, Straży Miejskiej oraz dyrektorzy i instruktorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego rozmawiali o edukacji związanej z zagrożeniami w ruchu drogowym. Podkreślali znaczenie profilaktycznych działań w zakresie bezpiecznej jazdy. Dyskutowali o „trzeźwości za kółkiem” jako o najlepszym sposobie kształtowania prawidłowych zachowań na drodze. Rozmawiali o zdrowotnych i prawnych skutkach wypadków drogowych. Konferencja była też doskonałą okazją do nawiązania współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w zakresie opracowania scenariusza zajęć dla osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy. Kampanii towarzyszyła wystawa plakatów „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie (prezentowana na murze aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej oraz w podcieniach MUW na pl. Bankowym).

Jak wynika z policyjnych statystyk, w garnizonie stołecznym w I półroczu 2014 r. w 927 wypadkach zginęło 80 osób, a 1079 zostały rannych. W analogicznym okresie ubiegłego roku w 874 wypadkach zginęły 83 osoby, a 1028 zostało rannych.

Według danych Służby Więziennej, obecnie w jednostkach penitencjarnych przebywa 499 osób skazanych za nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała (kara pozbawienia wolności do lat 3),  809 osób skazanych za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym (kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8), 5024 skazanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających (pozbawienie wolności do lat 2), 5668 osób skazanych i oczekujących na wykonanie kary.

Patronat honorowy nad kampanią objęli: Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego, a partnerami projektu są Prezydent m.st. Warszawy oraz Wojewódzki Instytut Medyczny.