Wizyta amerykańskich policjantów

Data publikacji: 19.09.2014

19 września br. zakończyła się dziesięciodniowa wizyta policjantów amerykańskich w Polsce. Wizyta była efektem wieloletniej współpracy i prowadzonego programu wymiany między Komendą Główną Policji a „Sam Houston State University” w Teksasie, USA.

WIZYTA AMERYKAŃSKICH POLICJANTÓWPodczas pobytu w Polsce policjanci z USA mieli okazję zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania Stołecznego Stanowiska Kierowania w Komendzie Stołecznej Policji, systemem szkoleniowym Policji i potencjałem Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz przyjętym modelem działania podczas zabezpieczania Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej.

Goście mieli również możliwość poznania specyfiki pracy innych jednostek, wizytując Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach, Komendę Wojewódzką Policji w  Krakowie, Komendę Powiatową Policji w Wieliczce oraz Komendę Miejską Policji w Krakowie.

Z dużym zainteresowaniem goście zapoznali się z polskim systemem sądowniczym i penitencjarnym podczas wizyty w Sądzie Okręgowych w Kielcach oraz w Areszcie Śledczym w Kielcach. Spotkania te były również bardzo dobrą okazją do omówienia wielu odmiennych rozwiązań występujących w amerykańskim i polskim systemie prawnym.

W ramach wizyty policjanci brali również udział w uroczystych obchodach poświęconych pamięci osób, które zginęły 11 września 2011 r., a które od kilku lat odbywają się w Kielcach pod pomnikiem Homo Homini.

 

***

W ramach prowadzonego programu wymiany, na przełomie kwietnia i maja  br. przedstawiciele kadry kierowniczej polskiej Policji odbywali szkolenie menadżerskie w „Sam Houston State University”.