Pamięci zamordowanych funkcjonariuszy
Wczoraj o godzinie 16 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie uczczono pamięć funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Więziennej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i innych jeńców zamordowanych na rozkaz Stalina wiosną 1940 r., których szczątki spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.
W tym roku nie odbyła się pielgrzymka do tej największej na świecie nekropolii policyjnej. Hołd zamordowanym jeńcom oddano w Polsce.
Mszę świętą w ich intencji odprawił wraz z kapelanami biskup polowy WP ks. Józef Guzdek , który jest jednocześnie krajowym duszpasterzem Policji. W nabożeństwie uczestniczyli m.in.: Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński, jego pierwszy zastępca nadinsp. Krzysztof Gajewski, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. bryg. Jacek Włodarski i zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. Marek Borkowski.
Po liturgii delegacja MSW wraz z Jego Ekscelencją bp. Józefem Guzdkiem złożyła wieniec i znicze w Kaplicy Katyńskiej pod tabliczkami epitafijnymi z nazwiskami zamordowanych funkcjonariuszy.
Następnie w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego WP odbyło się przejmujące widowisko słowno-muzyczne „Miednoje 1940”, z udziałem chóru Komendy Stołecznej Policji i Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Po wieczornicy ordynariusz polowy ks. Józef Guzdek odznaczył dziewięciu członków Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Medalami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Więcej o rocznicy poświęcenia cmentarza w Miednoje w październikowym wydaniu miesięcznika „Policja 997”
PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor