Nowy komisariat w Gąbinie

Data publikacji: 30.04.2009

W samo południe, 29 kwietnia, rozpoczęła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Komisariatu Policji w Gąbinie. Ponad 30 funkcjonariuszy wprowadzi się do nowoczesnego budynku, którego budowa trwała od lipca 2007 roku. Inwestycję sfinansowała Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Gąbiński komisariat, który powstał w miejsce ruiny, która dotychczasj służyła policjantom, jest naprawdę imponujący. Bryła budynku doskonale wkomponowuje się w starą zabudowę ryneczku. Obiekt ma ok. 600 m kw. powierzchni użytkowej, do tego jest budynek gospodarczy z pomieszczeniami dla psów służbowych o powierzchni ponad 40 m kw. Budowę sfinansowała Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu (ponad 2 mln 788 tys. zł), ok. 200 tys. zł dołożyły władze Gąbina.

Budowa rozpoczęła się w lipcu 2007 r., ale już w roku 2003 zapadła decyzja, że trzeba zbudować nowy komisariat. Podjęli ją na wspólnym spotkaniu samorządowcy Mazowsza, miasta i gminy Gąbin, mieszkańcy i oczywiście Policja.

Do uroczystości, jej gospodarz Komendant Miejski Policji w Płocku i władze miasta oraz policjanci z Gąbina, przygotowali się bardzo starannie. Już po godz. 11:00 na rynku przed ratuszem ustawiła się orkiestra strażacka i towarzyszący jej zespół mażoretek "Szyk", który z ogromnym wdziękiem pokazał układy w rytm granych melodii, głównie pieśni patriotycznych. Kompania honorowa garnizonu płockiego wkroczyła równym marszowym krokiem, prowadzona razem z orkiestrą i mażoretkami przez dowódcę uroczystości naczelnika sztabu KMP podinsp. Bogdana Rybarczyka.

Przybyłych witał komendant Brach i dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że budynek stanął ładny, nowoczesny, doskonale wyposażony. Dziękował policjantom i komendantowi komisariatu komisarzowi Ryszardowi Cieślakowi za to, że przetrwali trudy budowy i jednocześnie pracowali najlepiej jak mogli w takich okolicznościach, by było bezpiecznie. I podkreślił, że nowy komisariat jest nie tylko dla policji, ale przede wszystkim dla mieszkańców. - Wspierajcie swoich policjantów, bo razem jest bezpieczniej - mówił.

Burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak także przyłączył się do podziękowań i podkreślał, że Gąbin nie jest miejscem zapomnianym przez rządzących; po komisariacie kolejnymi inwestycjami będą podstacja pogotowia ratunkowego i strażnica dla OSP, wszystko z pomocą rządu i samorządu Mazowsza. Przekazał mieszkańcom pozdrowienia od zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusz Pawełczyka, który nie mógł przyjechać na uroczystość, ale na pół godziny przed jej rozpoczęciem telefonował do burmistrza.

Także wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski cieszył się, że powstała nowa placówka Policji na miarę XXI wieku. I zapewniał, że choć jest kryzys, choć może niektóre inwestycje trzeba będzie przesunąć na lepszy czas, to służby mundurowe i te, które dbają o bezpieczeństwo ludzi, na pewno dostaną sprzęt i środki na prowadzenie swojej działalności.

Pełniący obowiązki Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Rafał Batkowski zwrócił się przede wszystkim do mieszkańców: - To głównie dla Was jest ten komisariat, bo wszystko, co robi Policja, robi po to, żeby Wam, mieszkańcom, żyło się bezpiecznie. A Wam, policjanci, życzę dobrego, skutecznego działania.

Obiekt poświęcił proboszcz gąbińskiej parafii ks. dziekan Jerzy Drozdowski. Potem uroczyście wstęgę przecięli komendanci Jarosław Brach I Ryszard Cieślak oraz burmistrz Krzysztof Jadczak i przewodniczący Rady Miasta i Gminy Gąbin Edward Wilgocki.

Źródło: KWP Radom