MANO – zaczytaj się w historiach prawdziwych

Data publikacji: 13.08.2014

Ideą projektu MANO jest zachęcenie środowiska policyjnego do czytania książek opisujących trudne przeżycia osób dotkniętych wojnami, zbrodniami, systemami totalitarnymi lub żyjących w kręgach kulturowych, w których nagminnie łamane są podstawowe prawa człowieka.

Obchodzone w tym roku 95 - lecie Policji, poprzez liczne uroczystości, seminaria, publikacje, po raz kolejny pokazało nam wszystkim, że wysokie notowania społeczne naszej formacji to nie tylko efekt pracy prewencyjnej i wykrywczej. To też zasługa ludzi ogarniętych pasją do sportu, muzyki, malarstwa, fotografii, turystyki, ale też historii. Kształtowanie własnej wrażliwości na krzywdy społeczne nie wymaga żadnych talentów i intensywnych treningów. Zwykłe sięganie po zawiłe losy drugiego człowieka pochłoniętego przez wojnę, totalitaryzm, niszczenie godności jest dobrym sposobem na refleksję w tym trudnym zawodzie.

Projekt „MANO – aczytaj się w prawdziwych historiach” autorstwa Pełnomocnika KGP ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Krzysztofa Łaszkiewicza adresowany jest do całego środowiska policyjnego, a także osób im najbliższych - dzieci, kolegów, przyjaciół. Ideą MANO jest zachęcenie do czytania książek obrazujących trudne losy ludzi spisane w formie innej niż dokumentalna. Książki te, oprócz trudnych i dramatycznych dziejów ich bohaterów, często opisują dzielność, bezinteresowność, ryzyko i niesamowite sploty okoliczności.

Zaczytaj się zatem i prześlij na adres krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl  informację krótko opisującą, jak doszło do spotkania z książką, jej główny wątek, co było w szczególności ujmujące i dlaczego chcesz ją polecić innym. Ciekawe propozycje będą zamieszczane na naszych portalach, tym samym kawałkiem swoich przeżyć podzielisz się z innymi.

***

MANO to imię 11 - letniego niemieckiego Cygana, który po koszmarach pobytu w nazistowskich obozach trafia w 1945 roku do Francji. Chłopiec nie zna nowego języka, nie wie gdzie jest. Szuka rodziny. Trapią i dręczą go obozowe wspomnienia. Los tego dziecka został opisany w książce Anji Tuckermann „Mano. Chłopiec, który nie wiedział gdzie jest” (Wydawnictwo Nisza, Fundacja Dialog-Pheniben, Warszawa 2014).