Spotkanie ze zwycięzcą konkursu na nazwisko bohatera komiksu

Data publikacji: 23.07.2014

W ogłoszonym przez nas konkursie na nazwisko lub pseudonim bohatera komiksu kryminalnego, który zostanie wydany z okazji 95 – lecia powstania Policji, zwyciężył pan Jacek z Warszawy. Dziś w Komendzie Głównej Policji odebrał on nagrody i gratulacje.

Na początku lipca ogłosiliśmy konkurs na pseudonim lub nazwisko głównego bohatera komiksu, w którym policjant lub policjantka wspólnie z najmłodszymi rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne. Chcieliśmy, by jego nazwisko łatwo zapadało w pamięć i dobrze się kojarzyło.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Nadeszło kilkaset maili z różnymi propozycjami. Ostatecznie zwyciężył pan Jacek z Warszawy. Zgodnie z jego propozycją główna bohaterka komiksu będzie nazywać się komisarz Kasia Przygoda.

Dziś pan Jacek spotkał się w Komendzie Głównej Policji z Zastępcą Dyrektora Gabinetu KGP. Mł. insp. Kornela Oblińska serdecznie pogratulowała zwycięzcy i wręczyła mu nagrodę. Pan Jacek podkreślał, że ciągle trudno mu uwierzyć, że to właśnie jego propozycja znalazła uznanie jury. Jak zaznaczył, inspiracją było dla niego nazwisko przedwojennego policjanta, który zginął w Katyniu – komisarza Leona Przygody. Jak się okazuje, funkcjonariusz Policji Państwowej był bratem pradziadka pana Jacka. W latach 1923-26 służył on jako komendant powiatowy w Zamościu, następnie w Siedlcach. Jego postać stała się też inspiracją dla twórców filmu "Vabank", w którym wystąpił komisarz Przygoda.

***

Spotkanie było również okazją do podziękowania przedstawicielom Komisariatu Policji Metra Warszawskiego i MZA za zaangażowanie w promocję Centralnych Obchodów Święta Policji.