Data publikacji: 21.07.2014

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie włączyło się w ofertę kulturalną przygotowaną przez Komendę Główną Policji w rocznicę 95-lecia powstania Policji Państwowej. Z tej okazji, przy swej siedzibie na ul. Koziej, zorganizowało plenerową wystawę pt. „Policja w krzywym zwierciadle”.

Wystawa prezentuje żarty rysunkowe przedstawiające polskich stróżów prawa z okresu międzywojennego, czasów PRL i obecnie. Ich autorami są m.in. Karol Ferster, Jerzy Srokowski i Gwidon Miklaszewski, twórca ilustracji z Syrenką publikowanych w „Życiu Warszawy”.

„W społeczeństwie zawsze kursowało wiele dowcipów o milicji i policji, jednak żartów rysowanych dotyczących polskiej milicji zachowało się niewiele” – powiedział podczas otwarcia Zygmunt Zaradkiewicz, dyrektor Muzeum Karykatury – „Zadałem sobie pytanie: dlaczego? Z osobistego doświadczenia pamiętam, że w latach 70. narysowałem kilka żartów i próbowałem je opublikować, ale cenzura je zdjęła. Wtedy można było mówić o władzy tylko dobrze, albo wcale”.

„Każda profesja lubi się z siebie pośmiać i z przykrością zauważam, że jest chyba coraz mniej dowcipów o Policji, choć cenzury już nie ma” – powiedział podczas otwarcia nadinsp. Marek Działoszyński. – „Bardzo się cieszę, że w tym „krzywym zwierciadle” jednak jesteśmy. Zależy nam, by ludziom towarzyszył uśmiech na rzecz formacji dla której pracujemy”.

Wystawa „Policja w krzywym zwierciadle” potrwa do końca września br. i pewnie nie wszyscy najbardziej zainteresowani, tj. policjanci znajdą czas na jej obejrzenie. Dlatego mł. insp. Kornela Oblińska, Zastępca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji, zawarła porozumienie z dyrektorem Zaradkiewiczem, by rysunki z tej wystawy były publikowane w kolejnych numerach magazynu  „Policja 997”.

Andrzej Chyliński

Zdjęcia: autor