Data publikacji: 21.07.2014

W warszawskiej galerii Kordegarda można obejrzeć wystawę pt. „Sztuka przeciwko wykluczeniu”. 18 lipca jej oficjalnego otwarcia dokonał Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Organizatorem wystawy jest Komenda Główna Policji i Narodowe Centrum Kultury. Prezentuje ona młodzież zaangażowaną w twórczą profilaktykę rówieśniczą programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, metody (także w formie interaktywnej) i efekty działalności młodzieżowych grup PaT.

„Ten program ma być lekarstwem na to, czego czasem brakuje rodzicom czy instytucjom, który nie wiedzą, jak zająć się młodzieżą. Zakłada on, że nikt inny tak jak rówieśnik może wpływać na młodego człowieka” – powiedział podczas otwarcia Komendant Główny Policji. Podinsp. Marek Działoszyński dodał też, że jest pod ogromnym wrażeniem. „Takim a nie innym stylem życia, bez narkotyków i alkoholu, a poprzez kulturę, zarażacie do pozytywnych postaw waszych rówieśników. Największym osiągnięciem PaT-u jest alternatywa, bycia razem poprzez sztukę”.

Alternatywą perspektywy społecznego wykluczenia jest sztuka, kierunkując swoje działania w stronę obszaru kultury. W efekcie powstają spektakle teatralne, filmy, spoty, audycje radiowe, wystawy, prowadzone są animacje i happeningi organizowane przez młodych dla młodych. Podczas otwarcia galerii w Kordegardzie młodzież dała próbkę swoich umiejętności.

„Co łączy Narodowe Centrum Kultury z Komendą Główną Policji? Związek wydaje się być nie oczywisty, a jednak… Niedawno na jednym ze spotkań usłyszałem: „nie chcecie inwestować w kulturę, budujcie więzienia” – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof  Dudek. – „Ta wystawa bardzo dobrze oddaje zaangażowanie Policji w działalność kulturalną, która najlepiej przeciwdziała patologiom i poprawia jakość naszego życia. Dlatego pragnę pogratulować Komendzie Głównej Policji otwartości i kreatywności. To co robicie, jest nam bardzo bliskie i wpisuje się w nasze priorytety”.

Wystawa będzie czynna do 27 lipca.

Andrzej Chyliński

Zdjęcia: autor