Pływacka Morska Sztafeta Policyjna - start

Data publikacji: 14.07.2014

Policyjni pływacy postanowili uczcić 95 rocznicę powołania Policji Państwowej w sposób wyjątkowy. Najtwardsi z nich pokonają w systemie sztafetowym około 400 km wzdłuż całego polskiego wybrzeża morskiego w 8 dni. Będą płynęli dzień i noc bez przerwy, ze Świnoujścia aż do Krynicy Morskiej. Przed startem z 14 uczestnikami sztafety spotkał się Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

W historii polskiego sportu nikt wcześniej nie podjął się takiego wyzwania. Uczestnicy, oprócz uczczenia 95. rocznicy powstania Policji Państwowej, będą płynąć również z misją finansowego wsparcia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. W wydarzeniu wezmą udział także Siły Zbrojne RP. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przydzieliło okręt ORP "LECH" z 3. Flotylli Okrętów z Gdyni do zabezpieczenia imprezy.

Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, na plaży miejskiej w Świnoujściu spotkał się dzisiaj z 14 uczestnikami sztafety (wśród 10 mężczyzn i 4 kobiet są 2 zawodnicy rezerwowi). Po oficjalnym spotkaniu na lądzie policyjni pływacy wpław popłynęli na okręt ORP „Lech”, gdzie pierwszy zawodnik – niepełnosprawny pracownik cywilny Komendy Głównej Policji – na sygnał dźwiękowy z policyjnej łodzi patrolowej rozpoczął próbę przepłynięcia polskiego wybrzeża.

Zakończenie policyjnego supermaratonu przewidziano na ok. 21/22 lipca br. w Krynicy Morskiej.

Start zawodników poprzedziło zgrupowanie kondycyjne, które rozpoczęło się 4 lipca w Mielnie, gdzie policyjni pływacy odbywali pierwsze treningi dzienne i nocne w Bałtyku. Obóz trwał do 12 lipca, kiedy to jego uczestnicy wystartowali w Mistrzostwach Polski Policji w Pływaniu Długodystansowym na jeziorze Kiekrz. Stamtąd udali się do Świnoujścia.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Zbigniew Sajkiewicz, pracownik KGP, dwukrotny reprezentant Polski i medalista w pływaniu na igrzyskach paraolimpijskich w 1980 r. w Arnhem i w 1988 r. w Seulu.

Organizacyjnie całość spina Andrzej Kuczyński z Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Biuro Gabinet KGP, BOA i Region IPA CBŚ są głównymi organizatorami przedsięwzięcia. Do pomocy włączyły się także: KWP w Szczecinie i KWP w Gdańsku. Impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia Marynarki Wojennej, która zapewniła udział swojego okrętu na całej trasie sztafety.

Pieniądze za przepłynięte kilometry wpłaci na konto fundacji sponsor strategiczny, ale – jak podkreślają policyjni pływacy – liczy się każda złotówka. Za naszym pośrednictwem apelują więc, aby każdy komu, nieobojętny jest los dzieci osieroconych przez policjantów, wpłacił tyle ile może na konto Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach:

89 1020 1068 0000 1602 0228 5922

Z dopiskiem „SZTAFETA”

 

 

 

Czytaj także:

 

Zdjęcia: KWP w Szczecinie