Polskie patrole w Chorwacji

Data publikacji: 02.07.2014

Od 2 lipca 2014 r. czworo polskich policjantów będzie pełniło służbę na chorwackim wybrzeżu. Do końca sierpnia br. policjanci będą pomagać chorwackim kolegom podczas wspólnych patroli w rejonie miasta Zadar i Trogir, gdzie każdego roku tysiące turystów z Polski spędzają wakacje.

Jeszcze w 2008 r. ówczesny podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki i Ambasador RP w Zagrzebiu Wiesław Tarka podjęli starania w celu umożliwienia pełnienia służby przez funkcjonariuszy polskiej Policji na wybrzeżu Chorwacji. Dwustronne negocjacje zakończyły się podpisaniem umowy między Rządem RP a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości. Na tej podstawie polska Policja regularnie wysyła w okresie wakacyjnym kilku funkcjonariuszy do służby na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego.

Zgodnie z podpisanym w tym roku protokołem pomiędzy Generalną Dyrekcją Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji a Komendą Główną polskiej Policji w sprawie określenia zasad i warunków pełnienia służby przez polskich funkcjonariuszy Policji w Republice Chorwacji w sezonie turystycznym, czworo polskich funkcjonariuszy zostało oddelegowanych do Chorwacji. Pochodzą oni z garnizonu stołecznego, mazowieckiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Policjanci z Polski będą wspierać chorwackich funkcjonariuszy podczas kontroli drogowych i kontroli dokumentów tożsamości. Gdy zajdzie potrzeba, będą też pomagać w szybkim kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Chorwacji i uczestniczyć w przesłuchaniach.

Przeczytaj o policjantce z KSP, która pełni w tym roku służbę w Chorwacji