Data publikacji: 18.06.2014

Zaobserwowałeś niepokojącą sytuację? – Reaguj! 17 czerwca ruszyła międzynarodowa kampania przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w kontekście turystyki i podróży „Nie odwracaj wzroku”. W Polsce kampania jest realizowana przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Komendą Główną Policji.

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię.  Jej gospodarzami byli Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński oraz Maria Keller-Hamela, Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej Fundacji Dzieci Niczyje. Podczas spotkania podpisane zostało porozumienie o współpracy Policji z Fundacją. Celem współpracy ma być zapobieganie seksualnemu wykorzystywaniu dzieci przez dorosłych, w szczególności zapobieganie tego typu zdarzeniom w turystyce.

Komendant Główny Policji powiedział, że Policja jest otwarta na tego typu inicjatywy i wyraził przekonanie, że podejmowane działania sprawią, że Policja będzie miała lepszy, szerszy dostęp do informacji o zagrożeniu dzieci, a jednocześnie uwrażliwi społeczeństwo, które nie powinno takich przypadków bagatelizować. Pochwalił pomysł i możliwość anonimowego przekazywania informacji. „Każdy przypadek wykorzystywania dziecka to o jeden za dużo. Dobro dzieci i młodzieży wymaga szczególnej ochrony i leży nam głęboko na sercu, dlatego powinniśmy wspólnie zrobić wszystko, by do takich sytuacji nie dochodziło” - powiedział Komendant Główny Policji.

„Wykorzystywanie seksualne dzieci w kontekście podróży i turystyki to poważny problem występujący na całym świecie. Wielu dzieciom nie udaje się pomóc, bo osoby, które zaobserwowały niepokojące sytuacje, np. na terenie hoteli, barów, dyskotek czy podczas podróży, nie decydują się na przekazanie informacji Policji” – stwierdziła Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje. „Jestem wdzięczna Policji za taką otwartość i współpracę w dobrym celu, by chronić dzieci” - dodała.

Kampania realizowana jest w 16 krajach m.in. w Luxemburgu, Niemczech, Austrii, Francji, Belgii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Włoszech, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Powstają tam internetowe platformy ds. zgłaszania przypadków komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci.

Od 17 czerwca zgłoszenia niepokojących sytuacji można wysyłać również przez polską stronę www.stopseksturystyce.fdn.pl. Nowy mechanizm opracowany przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Komendą Główną Policji ma na celu zmobilizowanie społeczeństwa do reagowania na niepokojące sytuacje i stworzenie możliwości łatwiejszego informowania Policji o przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci w kontekście podróży i turystyki.

Kampania została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.

Źródło: policja.pl