Obchody 25. rocznicy wolnych wyborów

Data publikacji: 02.06.2014

W dniach 2-4 czerwca br. w Warszawie odbędą się uroczystości związane z obchodami 25. rocznicy wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Udział w uroczystościach zapowiedzieli Prezydent RP i Prezes Rady Ministrów, a także przywódcy państw, w tym Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Barack Obama. Nad bezpieczeństwem wszystkich osób czuwać będą funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji wspierani przez policjantów z terenu całego kraju.

Inauguracja obchodów odbędzie się 3 czerwca o godz. 18:00 podczas uroczystej gali wręczenia na Zamku Królewskim Nagrody Solidarności. Tego samego wieczoru Prezydent Bronisław Komorowski w towarzystwie zaproszonych gości będzie uczestniczył w widowisku pt. "Taniec Wolności" w multimedialnym parku Fontann na Podzamczu.

Główne uroczystości państwowe, których gospodarzem będzie Prezydent RP, zostały zaplanowane w dniu 4 czerwca na Placu Zamkowym.

Policja będzie czuwać nad całością działań związanych z uroczystymi obchodami 25. rocznicy wolnych wyborów, dbając o zapewnienie bezpieczeństwa i ochronę porządku publicznego. Tak ogromna operacja wymaga ze strony Policji dużego nakładu sił i środków. Do akcji, oprócz funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, zaangażowanych będzie ponad 1300 policjantów z terenu całego kraju, w tym także funkcjonariusze Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji KGP.

Do działań wykorzystane zostaną policyjne śmigłowce oraz kilkanaście psów służbowych. Kilkuset funkcjonariuszy ruchu drogowego odpowiedzialnych będzie nie tylko za bezpieczeństwo przejazdu kolumn uprzywilejowanych, ale także za to, by ruch w komunikacji miejskiej przebiegał bez większych zakłóceń. Wzmożona liczba patroli, zarówno cywilnych jak i umundurowanych, ma czuwać nad bezpieczeństwem osób biorących udział w uroczystościach.