Dzień Weterana

Data publikacji: 29.05.2014

29 maja br., z udziałem ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i wiceministra obrony narodowej Macieja Jankowskiego, odbyły się w Szczecinie uroczystości związane z ogólnopolskimi obchodami Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

- Dziękujemy za poczucie bezpieczeństwa, które trwa dzięki Waszej misji. Polska potrzebowała Was daleko od swoich granic, potrzebowała Waszego wysiłku. Dziękuję funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu i Policji, którzy narażali swoje życie w niebezpiecznych miejscach. – powiedział podczas uroczystości na Jasnych Błoniach w Szczecinie minister Bartłomiej Sienkiewicz.

W trakcie uroczystości minister Bartłomiej Sienkiewicz wręczył funkcjonariuszom BOR i policji odznaki honorowe „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”. Także Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej  Maciej Jankowski wręczył żołnierzom weteranom odznaki i tytuły honorowe nadane przez ministra obrony narodowej.

Odznaka Honorowa „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”  jest wyróżnieniem nadawanym weteranowi-funkcjonariuszowi albo weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi w uznaniu jego zasług wykazanych podczas działań poza granicami RP.

W tym roku odznaczonych zostało 27 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i 20 policjantów. Otrzymali oni odznaki za misje m.in. w Kosowie, Iraku i Afganistanie. W 2013 r. Minister odznaczył 30 funkcjonariuszy BOR oraz 10 Policji.

***

Ustawa o weteranach z sierpnia 2011 roku, która weszła w życie 30 marca 2012 r. przyznaje weteranom i weteranom poszkodowanym szereg uprawnień, związanych z uhonorowaniem ich służby oraz zapewnieniem im świadczeń opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej, dofinansowania nauki, uprawnień socjalnych i pracowniczych, a także możliwości przyznania dodatku weterana tym spośród nich, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką. Do dziś status weterana i weterana poszkodowanego otrzymało ponad 10 tys. osób.

 

fot. mjr Robert Siemaszko/DPI MON