Pokazowa akcja poszukiwań dzieci zaginionych

Data publikacji: 19.05.2014

To były pierwsze takie ćwiczenia w Polsce. 16 maja br. policjanci, strażacy, ratownicy i wolontariusze brali udział w poszukiwaniach dwójki dzieci, które zaginęły w lasach na Mazowszu. Akcja była niezwykle potrzebna. Okres wiosenno letni to czas, kiedy dzieci giną najczęściej.

Przeważnie są to ucieczki z domów – efekt końca roku szkolnego i złych ocen lub chęci przeżycia przygody. Bywa też, że zaginięcia dotyczą najmłodszych, często na skutek nieuwagi rodziców.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2013 r. zgłoszono 7553 zaginięć dzieci. Najwięcej – 6121 – dotyczyło młodych ludzi w wieku od 13 do 17 lat; najmniej – 481 – najmłodszych do lat 7. Jak podkreślają policjanci, znaczna część z tych zaginięć to ucieczki; młodzi ludzie zazwyczaj odnajdują się w ciągu pierwszych 14 dni.

W akcji poszukiwawczej, zorganizowanej wspólnie z Fundacją ITAKA, uczestniczyło – powołane w 2013 r. i działające w Komendzie Głównej Policji – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Centrum dysponuje m.in. Mobilnym Centrum Wsparcia Poszukiwań i dronem (samolotem bezzałogowym) umożliwiającym przeszukiwanie terenów trudnodostępnych. W ramach centrum działa też Child Alert, czyli system umożliwiający ogłoszenie alertu o zaginięciu dziecka.

Celem przeprowadzonej akcji poszukiwawczej było przedstawienie możliwości, jakie daje współpraca służb w sytuacji zaginięcia dziecka oraz pokazanie jak w praktyce wyglądają terenowe poszukiwania.

***

25 maja 1979 r. w Nowym Jorku  sześcioletni Etan Patz zaginął w drodze do szkoły. Pomimo podjęcia natychmiastowych działań poszukiwawczych chłopca nie odnaleziono. Zdjęcia zaginionego dziecka ukazały się nawet na kartonach z mlekiem.  Ta sprawa sprzed 35 lat jest jedną z największych zagadek kryminalnych USA. Przypadek zaginięcia sześcioletniego dziecka był tak poruszający, że w ciągu kolejnych lat amerykańskie organizacje pozarządowe zaczęły obchodzić dzień zaginięcia chłopca jako dzień pamięci o zaginionych dzieciach. W 1983 r. Prezydent Ronald Regan ustanowił 25 maja Dniem Dziecka Zaginionego. Od 1986 r. święto nabrało charakteru międzynarodowego.