Kurs ekspercki INTERPOLU

Data publikacji: 09.05.2014

W Warszawie trwa organizowany przez INTERPOL i Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji kurs ekspercki z zakresu zapobiegania i zwalczania przestępczości o charakterze terrorystycznym z użyciem substancji chemicznych.

Kurs rozpoczęty 6 maja br. wszedł w fazę praktyczną, podczas której eksperci z różnych krajów europejskich mieli możliwość zapoznania się min.: z technicznymi aspektami sprawy „Breivica” przedstawianymi przez Policję norweską. Charakterystycznym jej elementem był fakt, że oprócz spowodowania śmierci kilkudziesięciu osób na wyspie Utoya sprawca był w stanie w „domowy” sposób sporządzić i zdetonować w środku Oslo 950 kilogramową bombę. 

Wczoraj wystąpienie mieli przedstawiciele Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Biuro w szerokim spektrum swoich regulaminowych zadań ma także zwalczanie szeroko pojętych aktów terroru z użyciem substancji radioaktywnych chemicznych i biologicznych czyli tzw. CBRN. Uzupełnieniem ciekawej prezentacji był pokaz wyposażenia, którym dysponują funkcjonariusze BOA. W pierwszej kolejności zaprezentowano pojazd znajdujący się na wyposażeniu jednostki. Uczestnikom kursu zaprezentowano działanie poszczególnych urządzeń/ detektorów zamontowanych na pojeździe, które m.in. umożliwiają szybkie i dyskretne wykrywanie poszczególnych źródeł promieniowania. Następnie przedstawiono różnorodny ekwipunek nasobny zabezpieczający policjantów biorących udział w działaniach, gdzie mogą być narażeni na promieniowanie radiologiczne. Podczas pokazu była możliwość zarówno przetestowania działania poszczególnych urządzeń czy też przymierzenia części ekwipunku policyjnego. Policjanci z BOA chętnie służyli pomocą oraz dzielili się swoją wiedzą.

Uwzględniając obecną sytuację na świecie, wykorzystanie przez terrorystów substancji i materiałów CBRNE staje się coraz bardziej realne i może dotknąć każdy rejon świata, każde państwo. W związku z tym organa ścigania oraz odpowiednie instytucje muszą dysponować zarówno specjalistyczną wiedzą jak i odpowiednim sprzętem, aby skutecznie przewidywać i zapobiegać ewentualnym zagrożeniom terrorystycznym z użyciem substancji nie tylko chemicznych.