Jest nowy szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Data publikacji: 29.04.2014

Dotychczasowy Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Janusz Skulich został nowym szefem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wniosek o jego powołanie skierował do Premiera Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Janusz Skulich w 2002 roku został powołany na stanowisko śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP, a w styczniu 2008 roku został zastępcą komendanta głównego. Brał udział i kierował wieloma akcjami ratowniczymi i ratowniczo-gaśniczymi, m.in. podczas olbrzymiego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej w 1992 r. i podczas "powodzi tysiąclecia" w Raciborzu latem 1997 roku, a w roku 2002 dowodził akcją gaszenia pożaru zbiornika w Rafinerii w Trzebini. Ponad pięć lat temu kierował akcją gaszenia wielkiego pożaru zakładu "Polarcup" w Siemianowicach Śląskich, produkującego opakowania z tworzyw sztucznych. Za udział w tej akcji prezydent odznaczył go Krzyżem Zasługi za Dzielność.

Głośno zrobiło się o nim w styczniu 2006 roku. Dowodził wtedy akcją ratowniczą po zawaleniu się hali Międzynarodowych Targów Katowickich; w katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Jego praca - podobnie jak innych uczestników akcji - została bardzo wysoko oceniona. Otrzymał za nią od prezydenta Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2010 r. został laureatem nagrody im. Jerzego Zimowskiego, przyznawanej przez Instytut Spraw Publicznych. Jest ona wręczana od 2008 r. m.in. za działalność społeczną i badawczą na rzecz grup społecznych, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych.

Skulich dowodził też w ubiegłym tygodniu największymi od ponad 40 lat ćwiczeniami służb podległych MSW i wojska. Miały one pokazać, jak działają poszczególne służby i jak współpracują ze sobą w czasie incydentów związanych z cudzoziemcami. To właśnie nowy szef RCB przygotowywał scenariusz ćwiczeń i incydenty, które miały zaskakiwać ćwiczących funkcjonariuszy.

O  ćwiczeniach czytaj także tutaj i tutaj

Źródło: PAP