Narada kadry kierowniczej Policji
W dniach 14-15 kwietnia br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się narada służbowa kadry kierowniczej Policji. - Uznaję miniony rok za udany. Świadczy o tym m.in. wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków, a to najważniejsza ocena pracy Policji – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz. W spotkaniu oprócz szefa MSW brali udział Grzegorz Karpiński, Podsekretarz Stanu w MSW, nadinsp. Marek Działoszyński Komendant Główny Policji oraz zastępcy komendanta głównego, komendanci wojewódzcy, dyrektorzy biur KGP, komendanci szkół Policji oraz komendanci miejscy, powiatowi i rejonowi.
Minister Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że w nadchodzącym roku nastąpi intensyfikacja szkoleń dla policjantów – Mamy obowiązek sprawnie i efektywnie wydawać pieniądze podatników. Stawiamy sobie zadania na czas pokoju, ale musimy pamiętać, że tuż za naszą wschodnią granicą jest największy od 23 lat kryzys. – powiedział szef MSW
Bartłomiej Sienkiewicz przypomniał także, że to służby podległe MSW, w tym Policja, są pierwszą linią jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa i stabilność społeczną.
W pierwszym dniu narady m.in. oceniono efektywność działań służb prewencyjnych, kryminalnych i logistycznych. Wskazano na rosnące wskaźniki poczucia bezpieczeństwa w kraju oraz rysujące się perspektywy poprawy infrastruktury polskiej Policji. Sporo miejsca poświęcono bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz realizacji projektów teleinformatycznych w Policji.
Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński w trakcie swego wystąpienia wskazywał priorytety działań Policji na rok 2014 oraz odnosił się do wyników efektywność działań Policji w roku ubiegłym. W trakcie spotkania m.in. omawiano wdrażanie procedur w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zwalczania przestępczości grup pseudokibiców, dyskutowano zagadnienia związane z alarmami przeciwbombowymi, operacjami specjalnymi, techniką kryminalistyczną, analizując te zjawiska oraz wskazując kierunki działań policyjnych odnoszących się do tych zagrożeń. Zwracano uwagę na działania z zakresu komunikacji społecznej, kreowania wizerunku Policji, także roli mediów w tym zakresie. Podkreślano istotną rolę szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego policjantów, wskazując zależność pomiędzy wysoką jakością szkoleń a efektywnością wykonywania zadań służbowych przez funkcjonariuszy.
W trakcie dyskusji ze ścisłym kierownictwem polskiej Policji komendanci powiatowi, miejscy i rejonowi omówili najistotniejsze sprawy i obszary dotyczące bezpośrednio kierowania podległymi im jednostkami organizacyjnymi.
Po spotkaniu uczestnicy narady zwiedzili obiekty Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, w tym Policyjne Centrum Analityczno-Badawcze – nowoczesny budynek dydaktyczny skupiający szereg pracowni i laboratoriów policyjnych. Uczestnicy zwiedzili także Symulator działań Policji w sytuacjach kryzysowych oraz kompleks strzelnic WSPol.