35 lat istnienia SPAP w Poznaniu

Data publikacji: 10.04.2014

10 kwietnia br. funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Poznaniu obchodzili jubileusz 35 lat istnienia jednostki. W uroczystym apelu wzięła udział kadra dowódcza wielopolskiej Policji, Wojewoda Wielkopolski i przedstawiciele samorządu. Przybyli także przedstawiciele służb mundurowych współpracujących z Policją, wojska oraz dowódca jednostki GROM. Policjanci SPAP przygotowali także specjalny pokaz sprawności podczas pozorowanych akcji.

Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski zwracając się do swoich podwładnych mówił o tym, jak bardzo docenia ich profesjonalizm i zaangażowanie w codzienną służbę. Podkreślił, że z szacunkiem ocenia każdą akcję, podczas której policjanci SPAP skutecznie zatrzymują niebezpiecznych przestępców. - Mieszkańcy Poznania, miast i miejscowości Wielkopolski mogą czuć się dzięki Wam bezpiecznie. Jesteście elitą Policji - powiedział.  Szczególne słowa uznania i życzenia wypowiedział do funkcjonariuszy poznańskiej jednostki specjalnej Dowódca GROM płk Piotr Gąstał.

Podczas uroczystości policjanci otrzymali wyróżnienia i gratulacje. Dowódca pododdziału z rąk Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka otrzymał srebrną Odznakę Zasłużony Policjant nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Insp. Rafał Batkowski Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu wręczył wyróżnionym policjantom awanse na wyższe stopnie służbowe.

Po zakończeniu uroczystości policjanci SPAP zaprezentowali swoje umiejętności. Grupa specjalna przeprowadziła desant na linie z policyjnego śmigłowca, który zawisł nad poligonem. Przygotowali oni zasadzkę, w której nastąpiło zatrzymanie ściganego przez innych policjantów samochodu z osobami podejrzanymi.

Kolejnym elementem pokazu była neutralizacja ładunku wybuchowego znajdującego się w samochodzie. Policyjny pirotechnik w specjalnym kombinezonie wyniósł ładunek w bezpieczne miejsce i tam go zdetonował.

Ostatnim punktem pokazu była akcja zespołu bojowego SPAP. Antyterroryści odbijali autobus z grupą zakładników.Tuż po zakończeniu pokazu dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów było pojawienie się policyjnych snajperów, ukrytych kilka metrów od zaproszonych gości. Zabezpieczali oni powodzenie akcji swoich kolegów. Wszystko odbywało się w towarzystwie eksplozji i wybuchów środków pirotechnicznych.

Przeczytaj o historii SPAP.
 

Źródło: KWP w Poznaniu