Rusza Platforma kobiet w służbach mundurowych
Przedstawicielki Komendanta Głównego Policji, Dyrektora Generalnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Ministra Obrony Narodowej, Komendanta Głównego PSP i SG, a także Szefów CBA, ABW i BOR–u wejdą w skład powołanej dziś Platformy kobiet w służbach mundurowych. Jest to zespół doradczy działający przy Pełnomocniku Rządu do spraw Równego Traktowania. Uroczystość inauguracyjna odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Potrzeba powołania takiego zespołu wyniknęła z dotychczasowych doświadczeń Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. Pani Pełnomocnik wielokrotnie spotykała się już z przedstawicielkami służb mundurowych. Spotkania te były zawsze doskonałą okazją do wymiany informacji, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania kobiet w służbach mundurowych. Z czasem pojawił się pomysł zacieśnienia tej współpracy i powołania grupy, która jeszcze aktywniej mogłaby zająć się problemami kobiet w formacjach siłowych.
Celem Platformy kobiet w służbach mundurowych będzie przede wszystkim dokonanie wnikliwej analizy przepisów prawa dotyczących służb mundurowych pod kątem równego traktowania kobiet i mężczyzn. W konsekwencji ma to zaowocować wypracowaniem rekomendacji dla polityki równości płci i ochrony praw kobiet w służbach mundurowych. Ponadto zespół ma zająć się wskazywaniem propozycji rozwiązań legislacyjnych i organizacyjnych, które mogą wpłynąć na realizację zasady równości płci, a także upowszechnieniem i promowaniem problematyki równości płci i ochrony praw kobiet w formacjach siłowych.
Jednym z elementów dzisiejszej uroczystości było podpisanie porozumienia o współpracy w ramach platformy między Pełnomocnikiem Rządu do spraw Równego Traktowania a szefami służb mundurowych reprezentowanymi w zespole.
W skład zespołu wejdzie ok. 30 kobiet - od dwóch do sześciu reprezentantek służb mundurowych, m.in. wojska, Policji, Straży Granicznej, CBA, ABW, BOR, Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Jego pracami pokieruje Pełnomocniczka MON ds. wojskowej służby kobiet komandor Bożena Szubińska. Jak podkreślała, celem zespołu jest m.in. zmiana świadomości przełożonych - mężczyzn - tak, by "wyznaczali dobre kierunki". "Chcemy m.in., by w poszczególnych służbach wyznaczone były osoby odpowiedzialne za służbę kobiet. W służbach mundurowych jesteśmy mniejszością i to zazwyczaj my mamy problemy, a nie druga płeć" – dodała. Wśród głównych problemów komandor Szubińska wymieniała m.in. kwestie związane z rekrutacją. "Są służby, gdzie warunki rekrutacyjne dla kobiet są utrudnione. Weźmy straż pożarną; nie ma w niej zróżnicowanych testów sprawnościowych i jest to przeszkoda dla kobiet, które chciałyby w straży służyć". Jej zdaniem kobiety są bardzo potrzebne w sektorze bezpieczeństwa. "Musi być spojrzenie jednej i drugiej płci na daną sprawę. Jeśli jest tylko męski punkt widzenia, to nie jest dobrze" - dodała.
Tego samego zdania był Donald Tusk, który podkreślał, że istnieją całe obszary, gdzie kobiety są niezastąpione. „Z roku na rok status kobiety i mężczyzny w służbach jest wyrównywany, ale jest dużo do zrobienia. Zawdzięczamy wam tyle, ile mężczyznom w tych służbach i za to chcę wam podziękować" - podkreślał szef rządu.
***
Liczba kobiet w formacjach mundurowych stale wzrasta. Procentowo najwięcej pań jest w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - ponad jedna trzecia, jednak jest to najmniejsza ze służb, więc jeśli chodzi o liczby bezwzględne, kobiet jest tam najmniej - tylko 315. W Straży Granicznej kobiety stanowią blisko jedną czwartą funkcjonariuszy, jest ich ponad 3,3 tys. Najwięcej jest kobiet w Policji - ponad 14,5 tys., jednak stanowi to tylko ok. 15 proc. Najmniej procentowo kobiet jest wojsku. Najwięcej (procentowo) kobiet na stanowiskach decyzyjnych jest w Służbie Więziennej - 10 proc. i Straży Granicznej - 6,1 proc. Przykładowo w Policji - 3,5 proc. Służba Więzienna była też pierwszą formacją, która zaczęła przyjmować w swoje szeregi kobiety.
Źródło: własne, PAP
Źródło: premier.gov.pl