Komendant Główny Policji o programie standaryzacji komend i komisariatów

Data publikacji: 26.03.2014

"Ponad 200 komend powiatowych i miejskich zostanie wyremontowanych lub wybudowanych do końca 2015 roku. Oznacza to nie tylko zwiększenie komfortu pracy policjantów, ale i poprawę obsługi obywateli" – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński. Szef Policji opowiedział nie tylko o stanie realizacji rządowego programu standaryzacji komend i komisariatów, ale i o wyzwaniach stojących przed Policją.

Na początku 2013 r., kiedy ruszał trzyletni rządowy program standaryzacji komend i komisariatów policyjnych, szacowano, że ok. 50 proc. z nich jest w stanie zadowalającym. Na remonty lub budowę nowych jednostek przeznaczono w sumie miliard zł, z czego w 2013 r. 309 mln, a w 2014 i 2015 po ok. 340 mln zł.

Jak powiedział PAP Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, remontowane lub odbudowywane są te obiekty, w których warunki pracy policjantów i obsługi obywateli były złe. "Program standaryzacji komend i komisariatów nastawiony był zasadniczo na rdzeń wykonawczy Policji, czyli komendy miejskie i powiatowe. Komend miejskich i powiatowych mamy ok. 400, w niezłym stanie mieliśmy ok. 50 proc. W 2013 r. wybudowanych lub wyremontowanych zostało 80 jednostek, na 2014 r. program ma objąć 58 obiektów, w 2015 - 74" - powiedział szef Policji. "To jest plan zaakceptowany, ale jak każdy plan może ulegać modyfikacjom. Chodzi o to, by wydać wszystkie środki. Mamy duże potrzeby w wielu miejscach i zmarnowanie jakiejkolwiek złotówki byłoby świętokradztwem" – dodał.

Według komendanta Działoszyńskiego po trzech latach realizacji programu będzie można ocenić, że w większości komend miejskich lub powiatowych są już "dobre warunki do pracy policjantów i obsługi interesantów". "To są jednostki przyjazne, z dobrą recepcją, z policyjnymi izbami zatrzymań - porządnie wyposażonymi, gwarantującymi przestrzeganie prawa, z monitoringiem. W jednostkach tych są też policyjne siłownie, strzelnice, pomieszczenia socjalne" - mówił komendant. "W moim przekonaniu, w perspektywie kolejnych lat, będzie to przynosiło dalsze efekty, także jeśli chodzi o jakość pracy samych policjantów - będą mieli m.in. gdzie odpocząć, poćwiczyć" - powiedział nadinsp. Działoszyński.

Przypomniał, że przed Policją stoją kolejne inwestycyjne wyzwania, także związane ze sprzętem zakupionym w ramach programu modernizacji na lata 2007-2011, który się starzeje i z czasem będzie wymagał wymiany.

Do tej pory nowe siedziby komisariatów lub komend powstały m.in. w: Lublinie, Tomaszowie Lubelskim i Szczecinku. Przebudowano policyjne budynki w Świdniku i Staszowie. Wyremontowano komendy w: Gdańsku, Miliczu, Limanowej, Bochni, Myślenicach, Mysłowicach, Kluczborku, Brzozowie, Hajnówce, Działdowie, Krotoszynie, Śremie, Wrześni i Turku. Remonty przeprowadzono także w komisariatach w Wałbrzychu, Radomiu, Opolu i we Wrocławiu.

W całym kraju Policja ma ponad 5 tys. obiektów. W tej liczbie jest m.in. 271 komend powiatowych, 65 miejskich i siedem rejonowych (wszystkie w Warszawie) oraz 570 komisariatów.

Źródło: PAP

Zobacz także:

Otwarcie nowej komendy w Nowej Soli

Otwarcie wyremontowanego budynku mysłowickiej Policji

141 nowych inwestycji w programie standaryzacji Policji