Pierwsza rocznica śmierci ministra Krzysztofa Kozłowskiego

Data publikacji: 26.03.2014

26 marca 2013 roku zmarł Krzysztof Kozłowski – pierwszy niekomunistyczny minister spraw wewnętrznych.

Krzysztof Jan Kozłowski urodził się 18 sierpnia 1931r. w Przybysławicach. W latach 1950-1956 studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był wykładowcą nauk politycznych na KUL, doktorem filozofii. Związany ze środowiskiem "Tygodnika Powszechnego", od 1965 do 2007 r. był zastępcą redaktora naczelnego, a także prezesem Fundacji "Tygodnika Powszechnego". Był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i ekspertem "Solidarności". Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu. W 1990 r., w rządzie Tadeusza Mazowieckiego został podsekretarzem stanu, a następnie ministrem spraw wewnętrznych. Objął stanowisko przewodniczącego komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa, a później pierwszego szefa Urzędu Ochrony Państwa.

Po trzech miesiącach przejęliśmy ministerstwo. Rozwiązaliśmy służbę bezpieczeństwa, zamieniliśmy milicję na policję, co było zmianą dużo głębszą niż tylko nazwy, przeprowadziliśmy weryfikację funkcjonariuszy SB, a przede wszystkim ministerstwo przestało być ministerstwem mundurowym, siłowym, a stało się ministerstwem cywilnym, jakim jest do dzisiaj - wspominał Krzysztof Kozłowski.

Senator I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, II i III kadencji z listy Unii Demokratycznej i IV kadencji z listy Unii Wolności. W Senacie reprezentował województwo krakowskie. W 2008 r. wszedł w skład rady konsultacyjnej przy ABW. Był autorem opracowania pod tytułem Drogi do niepodległości – wyboru artykułów historyczno-politycznych zamieszczonych w "Tygodniku Powszechnym" w przeciągu 33 lat, autorstwa m.in. Stefana Kieniewicza, Andrzeja Micewskiego, Henryka Wereszyckiego i Stanisława Kutrzeby.

Krzysztofowi Kozłowskiemu poświęcono książki: Gliniarz z "Tygodnika". Rozmowy z byłym ministrem spraw wewnętrznych Krzysztofem Kozłowskim, autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki oraz Historia z konsekwencjami – wywiad-rzeka autorstwa Michała Komara.

Minister Krzysztof Kozłowski był odznaczony: Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową imienia gen. Stefana Roweckiego "Grota"

We wrześniu 2011 roku, podczas jubileuszu zorganizowanego z okazji 80. urodzin, Krzysztof Kozłowski mówił: Jedno już wiem, kończąc tę osiemdziesiątkę. Kiedy znowu przyjdzie dziennikarz czy dziennikarka i zapyta: "Proszę pana, pan tak długo żyje i tyle pan przeżył, to niech pan mi powie, czy warto było?", z całą odpowiedzialnością będę mógł odpowiedzieć: "Warto było". Warto było spotkać was na drodze życia, pracować z wami, przyjaźnić się z wami, być z wami. Po stokroć warto było, i za to dziękuję. Wypadałoby, zdaje się, żeby ktoś, kto ma osiemdziesiąt lat, powiedział jakąś złotą myśl, dał wskazówkę, jak żyć - zadaje się takie pytania ostatnio. Muszę was rozczarować - ja tego nie wiem. Co więcej, mam wrażenie, że życie polityczne, które uprawiałem przez kilkanaście lat, też mnie niewiele nauczyło.

 

/J.B./