Studia a nagroda jubileuszowa

Data publikacji: 24.03.2014

Policyjne przepisy zawierają przynajmniej kilka regulacji dających możliwość zaliczania różnych okresów jako służby. Przypadek taki dotyczy również zaliczania okresu studiów w szkole wyższej do okresu służby w kontekście nagrody jubileuszowej.

Stosowne instrumentarium prawne zawarte jest w rozporządzeniu MSWiA z dnia 19 czerwca 2002 r. w sprawie okresów wliczanych do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej oraz trybu jej obliczania i wypłacania policjantom (Dz.U nr 100 poz. 913).

Istotny z punktu widzenia stawianego pytania zapis zawarty jest w par.1 ust.1 pkt. 2 cyt. rozporządzenia (okres studiów w szkole wyższej przewidziany programem nauczania w łącznym wymiarze nie większym niż 5 lat, pod warunkiem uzyskania dyplomu ich ukończenia).

Dokonując wykładni gramatycznej cytowanego przepisu trzeba przyjąć, że desygnatem możliwego do zaliczenia do okresu służby okresu studiów, od którego zależy nabycie przez policjanta prawa do nagrody jubileuszowej jest okres studiów w szkole wyższej, przewidziany programem nauczania, nie dłuższy niż 5 lat i zakończony uzyskaniem dyplomu.

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. (Dz.U. nr 196 poz. 1167) - warunkiem wydania dyplomu ukończenia studiów wyższych jest m.in. uzyskanie określonych w programie kształcenia efektów i wymaganej liczby punktów ECTS, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18d ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, odbycie przewidzianych w programie kształcenia praktyk, złożenie egzaminu dyplomowego oraz pracy dyplomowej.

Tym samym na użytek analizowanego problemu można i trzeba przyjąć, iż dyplom ukończenia studiów jest dokumentem urzędowym potwierdzającym zakończenie etapu edukacji w szkole wyższej, a tym samym „okresu studiów” w rozumieniu analizowanego wyżej rozporządzenia MSWiA.

Konstatacja jest więc taka, że do okresu o którym mowa w par.1 ust.1 pkt.2 cyt. wyżej rozporządzenia MSWiA z dnia 19 czerwca 2002 r. wlicza się okres studiów, dla którego końcową cezurę czasową stanowi data uzyskania dyplomu ich ukończenia. Pogląd odmienny miałby wymiar argumentum ad absurdum stwarzający niemożliwą do zaakceptowania w ramach racjonalnej wykładni prawa podstawę do wnioskowania, że nawet po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów owe studia trwają nadal.


Zaprezentowane stanowisko prawne przygotował mecenas Bogdan Paduch (KWP w Gorzowie Wlkp.).

Źródło: Komunik@tor 12/2014