Komenda Główna i CLKP otwarte dla zwiedzających!

Data publikacji: 16.05.2014

Pod okiem funkcjonariuszy Policji będzie można zabezpieczyć własne odbitki palców, zrobić zdjęcie śledcze na zabytkowym krześle wykorzystywanym do tego celu, a także odwiedzić gabinet szefa Policji i miejsca narad kadry kierowniczej. Te i inne atrakcje przygotowujemy dla naszych gości w ramach projektu „Noc Muzeów w Warszawie”. Bierze w nim udział również Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.

W Komendzie Głównej przy Puławskiej

Zastępca dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji mł. insp. Kornela Oblińska podczas konferencji prasowej z udziałem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (7 maja br.) powiedziała, że instytucja ma już z tej okazji przygotowany bogaty program.

Będzie można zwiedzić gabinet Komendanta Głównego Policji, gdzie zazwyczaj ograniczony wstęp mają nawet funkcjonariusze. Dostępna będzie również Sala Narad, w której zapadają najważniejsze decyzje. Przewidziano też spotkanie z antyterrorystami, którzy pokażą, jak z biegiem lat zmieniał się sprzęt, którym dysponują.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że już po raz 11 warszawiacy będą mogli odwiedzać stołeczne instytucje kultury, ale nie tylko. Wśród placówek, które w tę noc otworzą się dla zwiedzających są także ambasady, Kancelaria Premiera Rady Ministrów, Belweder, Pałac Prezydencki, Sejm i Senat, kościoły, szkoły, stacja filtrów na Koszykowej, fabryka Wedla, Polska Agencja Prasowa, Bank Gospodarstwa Krajowego, Centrum Nauki Kopernik a także Muzeum Warszawy.

W sobotę 17 maja br., w godz. 18.00-24.00, po raz pierwszy w historii projektu dla zwiedzających zostanie otwarty gmach Komendy Głównej Policji przy ul. Puławskiej 148/150.

Już w progu, w miniony wiek przeniosą zwiedzających funkcjonariusze w umundurowaniu Policji Państwowej II RP. W budynku otwarte będą tradycyjne ekspozycje związane z historią formacji i codzienną służbą pełnioną współcześnie. Przed budynkiem zostanie zaprezentowany dawny i współczesny policyjny sprzęt transportowy.

Dla najmłodszych organizatorzy przewidują liczne niespodzianki, konkursy, a także upominki z logo Policji. Każdy maluch, który nas odwiedzi otrzyma okolicznościowy certyfikat wydany przez Komendę Główną Policji. Szczegóły wkrótce.

I w CLKP

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji będzie otwarte dla zwiedzających od godz. 19.00 do 1.00 w nocy. W sali konferencyjnej MSW przy ul. Batorego 5 będzie można obserwować, jak przebiega proces wykrywczy od momentu ujawnienia śladów na miejscu zdarzenia do udokumentowania wizerunku sprawcy po jego zatrzymaniu. Biegli z zakresu kryminalistyki pokażą, jak w przeszłości ujawniano ślady na miejscu zbrodni i jak odbywa się to współcześnie. Aby móc skorzystać z przygotowanych przez CLKP atrakcji, trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Atrakcji z pewnością nie zabraknie! Zapraszamy!