Spotkanie z tzw. „żywymi książkami”

Data publikacji: 10.03.2014

10 marca br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się kolejne spotkanie policjantów z tzw. „żywymi książkami”. W tegorocznym spotkaniu udział wzięły następujące „książki”: nosiciel wirusa HIV/czysty narkoman, ortodoksyjny żyd/rabin, muzułmanka/Czeczenka, muzułmanin/Tunezyjczyk.

Pytania zaproszonym gościom zadawali policjanci i pracownicy cywilni kujawsko-pomorskiej Policji. Zaproszone osoby bardzo chętnie odpowiadały na wszystkie pytania – także te bardzo trudne.

Celem spotkania było stworzenie, funkcjonariuszom i pracownikom Policji, okazji do osobistego nawiązania kontaktu z osobami, doświadczającymi wykluczenia społecznego ze względu na cechę, która bywa nietolerowana przez niektóre środowiska.

Poprzez wykorzystanie tego rodzaju współpracy z wymienionymi wyżej osobami, uczestnicy spotkania mogli skonfrontować się z własnymi schematami myślowymi i stereotypami na temat niektórych grup społecznych. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z takimi osobami można przełamywać bariery i poznawać problemy, z którymi borykają się członkowie grup, doświadczających nierównego traktowania.

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 10-lecia istnienia zasad etyki zawodowej policjanta, a także w związku z 10-leciem funkcjonowania w polskiej Policji pełnomocników komendantów ds. ochrony praw człowieka.

Źródło: KWP w Bydgoszczy