Informacyjny Serwis Policyjny

TK: karanie właściciela pojazdu za niewskazanie kierującego zgodne z konstytucją

Zamieszczony Data publikacji 12.03.2014
12 marca br. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył sprawę konstytucyjności przepisu przewidującego grzywnę dla właściciela pojazdu, którym popełniono wykroczenie drogowe, za niewskazanie, kto kierował pojazdem. Trybunał orzekł, że karanie grzywną właściciela pojazdu za niewskazanie osoby, której powierzył auto, jest zgodne z ustawą zasadniczą.

- Bez wątpienia ten przepis przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach, nie jest on nadmiernie restrykcyjny, przewiduje zagrożenie wyłącznie karą grzywny - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia prezes TK sędzia Andrzej Rzepliński.

Dodał, że niewskazanie przez właściciela pojazdu osoby kierującej jest wykroczeniem odrębnym od wykroczenia drogowego i zgodnie z zasadami postępowania w sprawach o wykroczenia osoba obwiniona ma zapewnione wszelkie prawa postępowania przed sądem, w tym możliwości do obrony.

Sędzia Rzepliński zaznaczył ponadto, że brak sankcji w postaci grzywny w tej sprawie skutkowałby "nieuchronnie powszechnym ignorowaniem obowiązku wskazania komu właściciel powierzył pojazd do kierowania". - Mamy w Polsce dość martwych przepisów prawa - powiedział. Ocenił także, że nie można liczyć na poprawienie jakości obrazów z fotoradarów, bo "byłoby to w wielu wypadkach bardzo trudne i nieefektywne".

- Dbanie o bezpieczeństwo na polskich drogach wymaga wieloaspektowych działań, także prawnych - zaznaczył.

 
powrót
drukuj