Czas służby policjanta a uczestnictwo w zajęciach na studiach niestacjonarnych
Co jakiś czas w środowisku policyjnym odżywa zagadnienie czasu służby policjanta w okresie jego pobytu na zajęciach w ramach podjętych, za zgodą przełożonego studiów niestacjonarnych.
Ustawa o Policji nie wprowadza ani nie definiuje pojęcia „zgody” na podjęcie studiów, lecz przewiduje w tym zakresie „skierowanie” o którym mowa w art. 122 ust. 1 ustawy o Policji. W myśl tego przepisu policjant skierowany do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju otrzymuje uposażenie oraz inne należności pieniężne. Użycie jednak formuły „zgody” na podjęcie studiów może być poczytywane za „skierowanie”, o ile intencją przełożonego było skorzystanie z uprawnienia, o którym mowa w art. 122 ust. 1 ustawy o Policji ( Dz.U.2011.287.1687 j.t. ze zm.).
Omawiając zagadnienie czasu służby funkcjonariusza Policji, należy stwierdzić, że zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o Policji czas pełnienia służby policjanta jest określony wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem prawa do wypoczynku. Pełnienie służby przez funkcjonariusza polega więc na faktycznym wykonywaniu powierzonych mu obowiązków. Konkretyzacja tych obowiązków funkcjonariusza następuje wraz z mianowaniem go do jednego z rodzajów służb wymienionych w art. 4 ustawy o Policji. Zatem za czas służby policjanta należy traktować czas wykonywania przez niego obowiązków służbowych.
Uczestnictwo policjanta w czasie wolnym od służby w zajęciach na studiach niestacjonarnych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, w sytuacji gdy rozkład czasu jego służby nie jest określany programem nauczania i regulaminem studiów lub programem szkolenia, lecz grafikiem jednostki Policji, w której pełni służbę, nie jest tożsame z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Uczestnictwo policjanta w takich zajęciach nie wiąże się bowiem bezpośrednio z wykonywaniem zadań służbowych. Tym samym nie stanowi dalszego realizowania tych zadań. Co do zasady więc czynność skierowania policjanta na studia niestacjonarne sama w sobie nie modyfikuje dotychczasowego czasu służby. W tym stanie rzeczy czasu omawianych zajęć nie wlicza się do czasu służby policjanta i w konsekwencji nie ma podstaw, by stosować do niego przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów.
Jednocześnie należy wskazać, że okoliczność ta nie wyklucza zastosowania uprawnień przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.12.2002 r. w sprawie wysokości i zasad otrzymywania uposażenia i innych należności pieniężnych przez policjanta skierowanego do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju (Dz.U. 2003.3.37). Akt ten bowiem nie uzależnia uprawnień w nim przewidzianych od rodzaju studiów, trybu nauki czy też sposobu określenia rozkładu czasu służby policjanta. Policjantowi skierowanemu na studia w trybie art. 122 ustawy o Policji przysługują więc uprawnienia i świadczenia przewidziane ww. rozporządzeniem. Tam też należy upatrywać zasad przysługiwania diety, zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów.
Zaprezentowane stanowisko prawne przygotował radca prawny Tomasz Domina (KWP w Gorzowie Wlkp.).
Źródło: Komunik@tor 10/2014