Polsko-mołdawskie rozmowy o współpracy
W dniach 4-6 marca br. polska delegacja na czele z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Markiem Działoszyńskim przebywała z wizytą w Mołdawii, gdzie uczestniczyła m.in. w obchodach pierwszej rocznicy powstania Generalnego Inspektoratu Policji Republiki Mołdawii.
Podczas wizyty szef Policji spotkał się z Ministrem Spraw Wewnętrznych Republiki Mołdawii Dorinem Receanem, Szefem Generalnego Inspektoratu Policji płk. Ionem Bodrugiem oraz Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii Arturem Michalskim.
Rozmowy koncentrowały się na współpracy policyjnej obu krajów i perspektywie jej pogłębienia w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz inicjatyw współfinansowanych ze środków krajowych (w ramach programu MSZ „Polska Pomoc”) i unijnych (np. w ramach instrumentu KE - TAIEX). Po rozmowach Komendant Główny Policji i Szef Generalnego Inspektoratu Policji podpisali deklarację o zacieśnieniu współpracy polsko-mołdawskiej.
Z chwilą wejścia w życie 5 marca 2013 r. Ustawy o działaniach policji i statusie policjanta, policja mołdawska jest organizacją odrębną od MSW (Generalny Inspektorat Policji - GIP), na czele której stoi szef GIP, a nie minister. Reforma miała na celu rozgraniczenie kompetencji Policji i MSW, zwiększenie efektywności działań Policji, odpolitycznienie oraz umożliwienie sprawniejszego reagowania na popełnione przestępstwa.
***
Od 2008 roku polska Policja zrealizowała 10 projektów szkoleniowych finansowanych ze środków MSZ, w ramach których dzieliła się z stroną mołdawską swoimi doświadczeniami, udzielała wsparcia, przekazywała dobre praktyki i realnie wspierała policję mołdawską w procesie szkolenia nowej kadry policyjnej.
Intensyfikacja współpracy nastąpiła w 2012 roku, kiedy to implementowano kompleksowy projekt pt. „Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości”. W związku z ogromnym zainteresowaniem mołdawskiego partnera, projekt był kontynuowany w 2013 roku, a jego przedłużenie planowane jest również w 2014 roku.
Zakres tematyczny projektu obejmuje analizę kryminalną, zwalczanie przestępczości kryminalnej, wybrane zagadnienia kryminalistyki oraz system szkolenia policyjnego. W ramach tego projektu w latach 2012-2013 eksperci polskiej Policji przeszkolili 104 osoby, natomiast w roku bieżącym planujemy przeszkolić 52 funkcjonariuszy policji mołdawskiej.
Uzupełnieniem ww. projektu były realizowane od 2011 r. dodatkowe szkolenia, finansowane ze środków unijnych. W ramach instrumentu pomocy technicznej i wymiany informacji (TAIEX) zorganizowano 6 przedsięwzięć, w których uczestniczyło 81 funkcjonariuszy mołdawskich. Tematyka obejmowała takie zagadnienia jak: kryminalistyka, kynologia policyjna, współpraca z mediami, reformy służb Policji.
Partner mołdawski wielokrotnie podkreśla znaczenie współpracy z polską Policją i chętnie korzysta z naszych doświadczeń i rozwiązań organizacyjno-prawnych zarówno bieżących, jak i z okresu transformacji ustrojowej. Przykładem tego może być wprowadzenie podziału na techników i ekspertów kryminalistyki oraz deklaracja korzystania z polskich doświadczeń w procesie starań o akredytację laboratoriów kryminalistycznych.