Debata: jak powstrzymać nietrzeźwych kierujących

Data publikacji: 20.02.2014

W czwartek 20 lutego br. redakcja miesięcznika „Policja 997” zorganizowała debatę na temat najskuteczniejszych sposobów zapobiegania przestępstwom popełnianym przez nietrzeźwych kierujących. Dyskutanci, biorąc pod uwagę spadającą w ostatnich latach liczbę ujawnianych pijanych kierujących, zgodzili się, że problem wciąż jest bardzo poważny, ze względu na tragiczne skutki, jakie powoduje.

W debacie uczestniczyli m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Zdzisław Stopczyk, dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK Marek Bieńkowski, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN prof. dr hab. Andrzej Rychard, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prokurator Renata Mazur, zastępca dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP podinsp. Rafał Kozłowski oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Debatę otworzył Komendant Główny Policji, który omówił podejmowane przez Policję działania zmierzające do zapobiegania wykroczeniom i przestępstwom w ruchu drogowym.

W trakcie kilkugodzinnego spotkania wskazano bezpośrednie i pośrednie przyczyny powstawania zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących. Dyskutowano nad zmianami w obowiązującym prawie i skutecznym stosowaniu obowiązujących przepisów. Omówiono różnorodne metody i sposoby, których zastosowanie może wpłynąć na ograniczenie zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Wskazano na potrzebę - większego niż obecnie - udziału mediów w kampaniach piętnujących nietrzeźwych kierujących.

Obszerna relacja z debaty ukaże się w najbliższym numerze miesięcznika „Policja 997”.