Policjanci dostaną nowe kamizelki?

Data publikacji: 17.02.2014

Lekka, dopasowana i niewidoczna ma być w nieodległej przyszłości kuloodporna kamizelka policyjna, nad którą obecnie pracują naukowcy z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Szef zespołu naukowców pracujących nad projektem nadkom. dr Piotr Łuka z WSPol wyjaśnił, że ideą projektu jest zaprojektowanie i wykonanie kamizelki, która będzie dopasowana do indywidualnego użytkownika.

Szycie na miarę

Specjalne urządzenie komputerowe (bodyscanner) zeskakuje sylwetkę funkcjonariusza i na podstawie zebranych informacji zostanie dopasowany wykrój kamizelki. Obecnie kamizelki kuloodporne używane przez policjantów są dostępne w kilku standardowych wymiarach.

– Przez to, że kamizelki pochodzą z masowej produkcji, nie zawsze są one dopasowane optymalnie do sylwetki. Nasza kamizelka będzie także lekka i funkcjonalna, nie może ona krępować ruchów. Chodzi o to, aby policjant w czasie interwencji mógł przeskoczyć w niej przez płot, pobiec za przestępcą i go obezwładnić – wyjaśnił dr Łuka. 

Większa ochrona

Zaletą kamizelki ma być to, że policjant będzie mógł włożyć ją pod mundur lub cywilne ubranie. W ten sposób będzie ona niewidoczna dla osób postronnych.  Zapewni to skuteczną ochronę zarówno umundurowanych policjantów podczas interwencji, jak i funkcjonariuszy nieumundurowanych w czasie działań operacyjnych. 

Kamizelka będzie także dobrana do specyfiki rodzaju służby i wynikających z niej zagrożeń. Będzie uwzględniać te zagrożenia, z którymi policjant w codziennej służbie może się stykać najczęściej. Będą więc kamizelki chroniące go szczególnie przed ciosami noża, igły czy szpikulca, chroniące przez przestrzeleniem z broni ostrej czy uderzeniami pięścią i kopnięciem napastnika. Kamizelki mają być też odporne na ogień. 

***

Projekt jest realizowany przez Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A., Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Ma zakończyć  się w 2015 roku.

Źródło: PAP