Nagroda roczna - ustalenie wysokości

Data publikacji: 14.02.2014

Jak wyliczyć policjantowi wysokość nagrody rocznej w sytuacji, gdy przebywa on na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy ojcowskim przewidzianym w art. 121a ustawy o Policji?

Zgodnie z przepisem art. 110 ust. 1 ustawy o Policji (Dz. U. 2007 r. Nr 43 poz. 277 ze zm.) policjantowi za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym przysługuje nagroda roczna do wysokości jednomiesięcznego uposażenia. Art. 110 ust. 2 ustawy przewiduje, że wysokość nagrody rocznej ustala się w relacji do okresu służby pełnionej w roku kalendarzowym, za który przysługuje nagroda, z wyłączeniem okresów niewykonywania zadań służbowych z innych przyczyn niż wymienione w art. 121 ust. 1.

Stosownie zaś do § 3 ust. 1 rozporządzenia MSWiA z dnia 21 grudnia 2006 r w sprawie przyznawania policjantom nagród i zapomóg, a także sposobie tworzenia funduszu nagród i zapomóg dla policjantów (Dz.U. z 2006 nr 251 poz. 1859) do okresu służby dla celów obliczania nagrody rocznej nie wlicza się jedynie okresów:

  1. korzystania z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego;
  2. przerw w wykonywaniu obowiązków służbowych, za które policjant nie zachował prawa do uposażenia, wymienionych w art. 126 ust. 1-3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;
  3. zawieszenia w czynnościach służbowych albo tymczasowego aresztowania.

Z powyższego wywodzić trzeba, że okresy przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim, rodzicielskim wlicza się do okresów służby dla celów obliczania nagrody rocznej.

Zgodnie z przepisem § 4 cyt. wyżej rozporządzenia podstawę ustalenia wysokości nagrody rocznej stanowi miesięczne uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne policjantowi w ostatnim dniu służby wliczanym do okresu, za który przysługuje nagroda. Stosownie zaś do treści art. 100 i 101 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, uposażenie policjanta składa się z uposażenia zasadniczego i z dodatków do uposażenia a wysokość uposażenia zasadniczego policjanta uzależniona jest od grupy zaszeregowania jego stanowiska służbowego oraz od posiadanej wysługi lat - szczegółowe uregulowania zawarte zostały w rozporządzeniu MSWiA z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. 2001 r. Nr 152 poz. 1732 ze zm.).

Skoro zatem okresy przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim, rodzicielskim wlicza się do okresów służby dla celów obliczania nagrody rocznej, to miesięczne uposażenie zasadnicze będzie stanowiło podstawę do obliczenia jej wysokości.

Natomiast przepis art. 121a ust.1, 2 i 3 ustawy o Policji – jako lex secialis - reguluje jedynie sposób obliczania wysokości miesięcznego uposażenia (nie: zasadniczego!) policjanta za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego.

Dlatego też może ono wynosić odpowiednio 100 proc., 80 proc. lub 60 proc. miesięcznego uposażenia, o którym mowa w art. 121 ust. 1 w zależności od posiadanego statusu prawnego policjanta wynikającego z art.121a ustawy o Policji.

 

Zaprezentowane stanowisko prawne przygotowała mec. Anna Ładziak (KWP w Gorzowie Wlkp.).

Źródło: Komunik@tor 7/2014
 

Zobacz także:  Nagroda roczna - ustalenie wysokości (wyjaśnienie)