Minister odznaczył policjantów "Krzyżami Zasługi za Dzielność"

Data publikacji: 31.01.2014

22 funkcjonariuszy Policji odebrało z rąk ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza prestiżowe „Krzyże Zasługi za Dzielność”. Odznaczenia przyznawane są za działania podjęte w wyjątkowo trudnych warunkach z narażeniem własnego życia i zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

- Kim jest człowiek munduru? To osoba, która czuje, że ma wobec społeczeństwa zobowiązania wykraczające poza zwykłe ludzkie odruchy, poza zwykły ludzki instynkt samozachowawczy – powiedział minister spraw wewnętrznych podczas uroczystości odznaczenia „Krzyżami Zasługi za Dzielność”. Jego słowa znajdują potwierdzenie w życiowych wyborach i zachowaniach policjantów.

Chcę Wam serdecznie podziękować w imieniu państwa, które ma ograniczone możliwości wyrażenia wdzięczności. Medal, wstążka, publiczne odznaczenie, uścisk dłoni – to bardzo niewiele. To symbol, rytuał, ale za nim stoi wdzięczność, która jest o wiele ważniejsza od tych medali. Jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję – powiedział minister spraw wewnętrznych.

– Mundur zobowiązuje mnie do tego, aby zachować się właśnie tak, a nie inaczej – powiedział skromnie Marcin Majrzchak, policjant z Lęborka. Dzięki jego refleksowi i przytomności umysłu autobus z pasażerami zdołał opuścić przejazd kolejowy dosłownie w ostatniej chwili – tuż przed najeżdżającym pociągiem. – Chciałbym, żeby ludzie wiedzieli, że policjanci są po to, aby ich chronić i ja właśnie temu poświęcam swoje życie – dodał Marcin Majchrzak.

„Krzyż Zasługi za Dzielność” otrzymali m.in. aspirant Artur Rulewski i sierżant Błażej Kwiatkowski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Po otrzymaniu informacji, że na moście nad rzeką Drwęcą stoi mężczyzna, który najprawdopodobniej zamierza skoczyć do wody, funkcjonariusze od razu udali się na miejsce. Przybyli akurat w porę, aby zobaczyć, jak mężczyzna skacze do rzeki. Funkcjonariusze natychmiast skoczyli do wody i, dzięki doskonałej współpracy, po kilku sekundach wyciągnęli niedoszłego samobójcę na brzeg, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy. Warto zauważyć, że aspirant Artur Rulewski już drugi raz otrzymuje „Krzyż Zasługi za Dzielność”. Pierwszym odznaczono go w 2011 r. Wtedy uratował trzech mężczyzn z płonącego samochodu. Samochód zasilany był gazem, więc w razie wybuchu pole rażenia wyniosłoby 100 m.  

„Krzyż Zasługi za Dzielność” otrzymał również aspirant Michał Jaśkowski, wykładowca ze Szkoły Policji w Słupsku, który uniemożliwił mężczyźnie rzucenie się do rzeki. Wraz z dwoma słuchaczami szkoły policjant próbował negocjować z desperatem, a gdy to nie przyniosło rezultatu, złapał go już w trakcie skoku.

Z kolei dwie funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie – sierżant Anna Rabas-Szarska i sierżant Aleksandra Calik – uratowały z płomieni nieprzytomną staruszkę, za co także otrzymały „Krzyż Zasługi za Dzielność”.

„Krzyże Zasługi za Dzielność” otrzymali:

 1. asp. Jacek Jonczak - Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju

 2. asp. Jacek Ziembicki - Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju

 3. sierż. Grzegorz Zyska - Komisariat Policji w Kraśniku

 4. asp. Tomasz Kozłowski - Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 5. sierż. Aleksandra Calik - Komenda Powiatowa Policji w Żyrardowie

 6. sierż. Anna Rabas-Szarska - Komenda Powiatowa Policji w Żyrardowie

 7. st. sierż. Konrad Kostrzewa - Komenda Powiatowa Policji w Grójcu

 8. asp. Artur Bielecki - Komenda Powiatowa Policji w Grójcu

 9. st. asp. Mirosław Marciniak - Komisariat Policji w Ozimku

 10. mł. asp. Sławomir Frąk - Komisariat Policji w Ozimku

 11. mł. asp. Stanisław Gaweł - Komisariat Policji w Ozimku

 12. sierż. Marek Wołkowicz - Komenda Powiatowa Policji w Namysłowie

 13. sierż. sztabowy Andrzej Stępień - Komenda Powiatowa Policji w Namysłowie

 14. st. sierż. Piotr Grynczel- Komenda Powiatowa Policji w Sokółce

 15. podkomisarz Janusz Sepko - Komenda Powiatowa Policji w Sokółce

 16. asp. Michał Jaśkowski, wykładowca - Szkoła Policji w Słupsku

 17. mł. asp. Marcin Majchrzak - Komenda Powiatowa Policji w Lęborku

 18. st. posterunkowy Paweł Bagiński - Komenda Miejska Policji w Gdańsku

 19. asp. Artur Rulewski - Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim

 20. sierż. Błażej Kwiatkowski - Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim

 21. asp. Marek Ożga - Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie

 22. asp. Piotr Kuczyński - Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie

Więcej na stronie msw.gov.pl