W małopolskiej Policji powstanie wydział do zwalczania cyberprzestępczości

Data publikacji: 31.01.2014

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Mariusz Dąbek poinformował, że w małopolskiej Policji powstanie wydział do zwalczania cyberprzestępczości. Zgodnie z wytycznymi ministra spraw wewnętrznych w 2014 r. wydziały takie mają być utworzone w każdej komendzie wojewódzkiej Policji, a pracujący w nich policjanci będą kierowani na szkolenia i studia w celu uzupełnienia kwalifikacji.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś wyjaśnił, że według przyjętych ustaleń, w 2014 r. zostanie zbudowana struktura do zwalczania cyberprzestępczości. - Nie możemy powiedzieć, że taka przestępczość nie była dotąd ścigana, jednak jej rosnąca skala wymaga obecnie utworzenia odpowiednich struktur, podobnie jak było kiedyś ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej - powiedział nadinsp. W. Olbryś.

W Komendzie Głównej Policji działa już specjalny zespół do walki z przestępstwami w internecie. Utworzenie podobnych jednostek w województwach to odpowiedź na rozwój nowoczesnych technologii i sposobów łamania prawa.

- W Krakowie myśleliśmy już o tym na przełomie grudnia i stycznia, jesteśmy już zaawansowani w pracach organizacyjnych. Takie komórki funkcjonowały już w naszych wydziałach, np. przestępczości gospodarczej, teraz chcemy to tylko usankcjonować i zorganizować - formalnie powołać do życia i szkolić policjantów, bo ta przestępczość się rozwija i będzie się rozwijała - powiedział nadinsp.  M. Dąbek.

Według wstępnych założeń, w wydziale będzie pracowało około 15 funkcjonariuszy i naczelnik. - Mamy kilku policjantów przeszkolonych w kraju i poza granicami. Jeżeli się okaże, że ich praca przynosi efekty, będziemy wydział rozbudowywać - powiedział małopolski komendant.

655 nowych funkcjonariuszy 

Jak poinformowano, w 2014 r. szeregi małopolskiej Policji zasili 655 nowych funkcjonariuszy. Dzięki nowym przyjęciom z początkiem roku w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie nie ma wakatów. Nowo przyjęci zostali skierowani na szkolenie podstawowe, pierwsi z nich pojawią się na ulicach Krakowa już w marcu. Decyzją Komendanta Głównego Policji oprócz Warszawy, także do Krakowa kierowani są na staże aplikacyjne policjanci odbywający szkolenia.

- Przeszliśmy duże przeobrażenia organizacyjne, powstały wzmocnione komórki w pionie kryminalnym do zwalczania przestępczości związanej z pseudokibicami; w wyniku przeorganizowania skierowano ok. 300 policjantów zza biurek do służby patrolowej. Efekty ostatnich 3 miesięcy 2013 r. pokazują, że byliśmy już dużo skuteczniejsi w działaniach niż w marcu i kwietniu - powiedział nadinsp. M. Dąbek. - Nasze priorytety się nie zmieniają, w Krakowie to zwalczanie chuligaństwa okołostadionowego i zapewnienie bezpieczeństwa turystom - dodał.

Źródło: PAP