Zmodernizowano już 51 komend i komisariatów Policji

Data publikacji: 28.01.2014

W ramach programu standaryzacji wybudowano lub zmodernizowano już 51 komend i komisariatów Policji. Nowe siedziby powstały m.in. dla VII Komisariatu w Lublinie oraz komend powiatowych w Tomaszowie Lubelskim i Szczecinku.

Do końca 2013 r. w ramach Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji rozstrzygnięte zostały 333 przetargi na remonty i inwestycje na łączną kwotę ponad 337 mln. zł.  W tym roku powstanie 27 nowych obiektów policyjnych, a 31 zostanie wyremontowanych.

- W 2013 r. udało się wykorzystać blisko 100 proc. środków finansowych przeznaczonych na standaryzację komend. Statystycznie możemy powiedzieć, że w 2014 r. co tydzień będzie oddawany nowy obiekt do użytku. Będą to zarówno nowe komendy, jak i komendy po gruntownym remoncie. W tym roku na ten cel będzie przeznaczonych około 300 mln z rezerwy celowej, reszta to środki z budżetu Policji – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz na konferencji prasowej podczas której poinformował, że kontynuacja programu będzie jednym z priorytetów MSW w 2014 r.

Do tej pory w ramach programu przebudowano obiekty komend powiatowych w Świdniku i Staszowie oraz zaadaptowano obiekt na nową siedzibę komendy miejskiej w Mysłowicach.

Remonty wykonano w komendach miejskich w Gdańsku (ul. Kasztanowa), Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Przemyślu, Radomiu, Skierniewicach, Suwałkach, II i IV Komisariacie Policji w Katowicach, II Komisariacie w Radomiu, II Komisariacie w Opolu, Komisariacie Wrocław Ołbin, I Komisariacie w Wałbrzychu, komendach powiatowych w Bochni, Brzozowie, Chodzieży, Czarnkowie, Działdowie, Gostyniu, Gnieźnie, Hajnówce, Kluczborku, Kościanie, Krotoszynie, Limanowej, Miliczu, Mońkach, Myślenicach, Pabianicach, Pleszewie, Rawiczu, Słupcy, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Turku, Wieluniu, Włoszczowie, Wrześni, Złotowie, komisariatach policji w Białej, Koronowie, Lubsku, Nowej Rudzie, Rzgowie, Wschowie.

***

Program standaryzacji jest jednym z priorytetów rządu na najbliższe lata. Intencją działań podejmowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest polepszenie warunków obsługi obywateli, a także stworzenie ujednoliconego standardu komend i komisariatów w tym zakresie. W ramach trzyletniego programu na lata 2013-2015 na standaryzację i modernizację komend w całej Polsce przeznaczono 1 mld zł.

Źródło: msw.gov.pl