800 policjantów będzie ochraniać szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Data publikacji: 23.01.2014

Ok. 800 policjantów ze służb prewencyjnych, operacyjnych i logistycznych będzie ochraniać międzyparlamentarny szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz, który odbędzie się w 27 stycznia br. w Krakowie. Wezmą w nim udział parlamentarzyści z kilkunastu krajów.

Zabezpieczenie pobytu uczestników obchodów w Małopolsce ma formę operacji policyjnej. Kieruje nią osobiście zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie mł. insp. Paweł Dzierżak.

***

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz przez Zgromadzenie Ogólne NZ. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego.

Źródło: PAP