Pierwszy Charytatywny Bal Oficerski Policji

Data publikacji: 21.01.2014

18 stycznia 2014 roku w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbył się Pierwszy Charytatywny Bal Oficerski Policji pod patronatem Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej. Swoją ideą nawiązywał do tradycji balów oficerskich – policyjnych i wojskowych, odbywających się w okresie karnawału w dwudziestoleciu międzywojennym. Istotą przedsięwzięcia było wsparcie działalności Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Przy wejściu zaproszonych gości witały dwa posterunki honorowe: pierwszy, wystawiony przez Grupę Rekonstrukcyjną Policji Państwowej z I Liceum Ogólnokształcącego w Gostyninie i drugi – oficerski – wystawiony przez Oddział Prewencji Policji KSP w Warszawie. Honorowymi gośćmi balu byli m.in.: szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr  hab. Alojzy Szymański, szef CBA Paweł Wojtunik, szef ABW płk Dariusz Łuczak oraz przewodniczący Rady Konsultacyjnej Komendanta Głównego Policji prof. Brunon Hołyst. 

Witając wszystkich przybyłych gości Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński podkreślił, że należy pamiętać o tym, że biorąc udział w tym bardzo ważnym przedsięwzięciu charytatywnym, pomagamy wielu osobom z policyjnego środowiska, a zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym, tj. wdowom i sierotom po policjantach, którzy oddali życie w służbie. - Wielki człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to czym potrafi dzielić się z innymi – tymi słowami wypowiedzianymi przed laty przez Jana Pawła II, nadinsp. Działoszyński zaakcentował cel, a co za tym idzie, motyw przewodni balu, jakim była zbiórka pieniędzy na wsparcie statutowej działalności Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Dzięki wielkim sercom przyjaciół Policji na zbiórkę przeznaczono między innymi: srebrną bransoletę podarowaną przez Prezesa Rady Ministrów, grafikę na ceramice – podarowaną przez Ceramikę Paradyż, plakat z dedykacją Andrzeja Pągowskiego, tekę rycin poświęconych Powstaniu Styczniowemu i dwupłytowy album winylowy nr 6/550 wydany z okazji 50-lecia Programu III PR – dary od Narodowego Centrum Kultury. Telewizja Polska podarowała obraz namalowany przez Hannę Bakułę oraz strój sportowy Adama Małysza, International Police Association Sekcja Polska ofiarowało rękawice bokserskie z autografem Tomasza Adamka i książkę z autografem Krzysztofa Hołowczyca. Nie obyło się również bez podarunku przekazanego przez Komendanta Głównego Policji, jakim było pióro wieczne Waterman, zaopatrzone w okolicznościowy certyfikat.

Bal rozpoczął się mazurem Stanisława Moniuszki w wykonaniu Ludowego Zespołu Artystycznego SGGW „Promni”. Następnie panowie w mundurach wyjściowych ze sznurami galowymi w towarzystwie niezwykle szykownych dam zatańczyli poloneza Wojciecha Kilara. Goście balu tańczyli przy dźwiękach walców i standardów muzyki rozrywkowej do godziny trzeciej nad ranem.