Policjant w pełnym rynsztunku 80 lat temu

Data publikacji: 21.01.2014

Od 24 stycznia do 6 kwietnia 2014 r. w salach Domu Spotkań z Historią (DSH) przy ul. Karowej 20 w Warszawie będzie można zobaczyć około 150 zdjęć Willema van de Polla – holenderskiego fotografika i fotoreportera, który w roku 1934 przyjechał do Polski. Wśród zdjęć jest także portret funkcjonariusza Policji Państwowej m.st. Warszawy w pełnym rynsztunku.

Źródło: DSH

Wystawa „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla„ to ekspozycja nieznanych i niepublikowanych zdjęć wykonanych w Warszawie, Łowiczu, Wilnie i na pograniczu polsko-rosyjskim i polsko-litewskim. W stolicy ten wybitny fotografik-reportażysta spotkał się z postaciami życia politycznego  –  m.in. prezydentem Ignacym  Mościckim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, kulturalnego – Wandą Wermińską, Lodą Halamą, Ewą Bandrowską-Turską, Jadwigą Smolarską, śmietanką towarzyską stolicy i arystokracją, lotnikami, sportowcami. Van de Poll fotografował Warszawę, w tym Starówkę i dzielnicę żydowską, nowo otwarte lotnisko na Okęciu, Teatr Wielki, Polskie Radio, Belweder, Muzeum Cytadeli Warszawskiej i wiele innych miejsc.

***

Willem van de Poll w swoim długim życiu zawodowym zajmował się fotografią prasową, podróżniczą, reklamową, był kierownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych oraz fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej. Pracował dla agencji prasowych, wielu pism i magazynów.

Więcej.

Źródło: dsh.waw.pl