Policjanci wystąpili w filmie historycznym

Data publikacji: 20.01.2014

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie wzięli udział w ekranizacji pierwszego w Polsce robotniczego strajku, który miał miejsce w 1883 roku w Żyrardowie. Premiera filmu „Strajk Szpularek – historia prawdziwa” zaplanowana jest już w najbliższy piątek. Planowany jest także udział produkcji na festiwalach filmowych.

„Strajk Szpularek – historia prawdziwa” to ekranizacja strajku żyrardowskich robotników z kwietnia 1883 roku. Był to pierwszy masowy strajk na ziemiach polskich, a jednocześnie pierwsze masowe wystąpienie na świecie zainicjowane przez kobiety. W tamte dni robotnicy sprzeciwili się kapitalistycznym właścicielom zakładów lniarskich w Żyrardowie. Lokalne Stowarzyszenie Fabryka Feniksa postanowiło uczcić pamięć tamtych wydarzeń. Takim sposobem zrodziła się idea ekranizacji strajku. Strajku, który mocno zapisał i odbił się w historii miasta. Jednak to nie pierwsze kroki ku pamięci przełomowego wydarzenia, gdyż już od kilku lat inscenizacja jest nieodłącznym elementem Europejskich Dni Dziedzictwa, która nieustannie przypomina mieszkańcom o zaistniałych w historii Żyrardowa wydarzeniach.

W 2013 roku postanowiono sfilmować masowy sprzeciw żyrardowskich szpularek. Zdjęcia trwały dwa miesiące. W scenach zagrali aktorzy amatorzy w ramach wolontariatu. Wśród nich nie zabrakło żyrardowskich policjantów: asp. Robert Jagura na co dzień piastujący stanowisko specjalisty rewiru dzielnicowych, st. asp. Czesław Tkacz - dyżurny i laureat Białej Wstążki, sierż. Aleksandra  Calik - rzecznik prasowy żyrardowskiej Policji, sierż. Anna Rabas – Szarska – w służbie zajmująca się problemami nieletnich. Swoją osobą i kunsztem aktorskim projekcje filmu uświetnił i zaszczycił Jarosław Gajewski, aktor teatralny i filmowy, prorektor Wydziału Aktorskiego i profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.

Źródło: KWP zs. w Radomiu