Wielkopolska policja chce poprawić jakość interwencji

Data publikacji: 13.01.2014

W 2014 roku wielkopolska policja chce przeprowadzić dodatkowe szkolenia dla policjantów, którzy bezpośrednio interweniują na miejscu zdarzenia. Chodzi m.in. o poprawę czasu reakcji i dotarcia do osób potrzebujących pomocy.

Wielkopolska policja chce, aby w przypadku interwencji funkcjonariuszy dochodziło do jak najmniejszej liczby nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą skutkować uszkodzeniem ciała zatrzymywanych czy nadużywania środków przymusu, m.in. paralizatorów, kajdanek i siły fizycznej. 

- Interesujemy się trudnymi interwencjami policji. Kontrolujemy ich działania i nie ukrywamy trudnych spraw, w których jakość pracy policjantów budzi wątpliwość. Zauważamy również, że musimy zwrócić uwagę na dowodzenie i kierowanie tymi akcjami. Chcemy wszystkie trudne sytuacje wyjaśniać, żeby dzięki temu podnieść jakość naszej pracy - zaznaczył komendant wojewódzki policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski.

Przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu powstał zespół, który będzie nadzorował prace związane z profesjonalizacją działań policyjnych. Zespół będzie odpowiedzialny za przygotowanie szkoleń oraz wyjaśnianie spraw, w których jakość pracy policjantów jest niezadowalająca. Wnioski zostaną przedstawione Komendantowi Głównemu Policji.

Już teraz, aby poprawić jakość przeprowadzanych interwencji, w 40 policyjnych samochodach zamontowano kamery, które monitorują pracę policjantów. Do końca roku w Wielkopolsce ma jeździć 140 samochodów z kamerami umieszczonymi z przodu oraz z tyłu pojazdu. Zdaniem komendanta nagrywanie akcji ma zwiększyć bezpieczeństwo prawne policjantów oraz osób, wobec których udzielane są interwencje.

Ponadto w najbliższym roku wielkopolscy policjanci skoncentrują się na poprawie czasu reakcji na zdarzenie. W terenie pozamiejskim w 2013 roku wynosił on ponad 11 minut i 14 sekund, a w obszarze miejskim 12 minut i 27 sekund.

- To dobry wynik, ale staramy się zrobić wszystko, żeby był lepszy. Czas dotarcia do osoby potrzebującej pomocy jest dla nas kluczowy. Aby go zmniejszyć, zwiększyliśmy o 7 tys. liczbę służb patrolowych - podkreślił komendant Batkowski.

Zobacz także: Wielkopolscy policjanci podsumowali 2013 rok 

Źródło: PAP/ KWP Poznań