Sejm uchwalił ustawę o działaniach zagranicznych funkcjonariuszy w Polsce

Data publikacji: 10.01.2014

Sejm uchwalił dziś ustawę, która określa zasady udziału zagranicznych funkcjonariuszy i pracowników we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych w Polsce. W założeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ma ona usprawnić współpracę m.in. podczas katastrof i klęsk żywiołowych.

Ustawa ma ułatwić funkcjonariuszom lub pracownikom z państw Unii Europejskiej i strefy Schengen udział na terytorium Polski we wspólnych operacjach. Chodzi o wspólne z polskimi policjantami, pogranicznikami i funkcjonariuszami BOR patrole i innego rodzaju działania w celu ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości, działania podejmowane w celu ochrony porządku w razie zgromadzeń publicznych i imprez masowych, klęsk żywiołowych i poważnych wypadków; mowa jest też o pomocy udzielanej przez specjalne jednostki interwencyjne policji. Nowe prawo określa też zasady udziału funkcjonariuszy i pracowników z innych państw (nie tylko należących do UE i strefy Schengen) we wspólnych działaniach ratowniczych z polskimi strażakami na terytorium naszego kraju.

Podczas wspólnych operacji w Polsce zagraniczni funkcjonariusze i pracownicy będą podlegać ochronie prawnej przewidzianej dla polskich funkcjonariuszy. Ustawa przyznaje im prawo do noszenia własnych mundurów służbowych, a także wwozu i posiadania broni palnej, amunicji i środków przymusu bezpośredniego. Użycie broni i środków przymusu będzie obwarowane przepisami obowiązującymi polskie służby.

Ustawa przewiduje, że we wniosku o udział obcych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach na terytorium Polski należy wskazać podstawowe informacje dotyczące planowanej wspólnej operacji lub wspólnych działań ratowniczych. Są to m.in. dane o przewidywanym okresie pobytu, rodzaju sił uczestniczących i rodzaju oczekiwanej pomocy, a także dane dowódcy wspólnej operacji lub działań ratowniczych.

Zgodnie z dotychczasowym prawem udział we wspólnych operacjach i działaniach ratowniczych w Polsce może odbywać się przede wszystkim na podstawie dwustronnych umów międzynarodowych. Polska ma je podpisane m.in. ze wszystkimi sąsiadami z wyjątkiem Białorusi. Ponadto nasz kraj jest wpisany w międzynarodowy system udzielania pomocy ratowniczej. MSW motywowało uregulowanie tych kwestii w ustawie potrzebą ujednolicenia przepisów i przyspieszenia działań ratowniczych i porządkowych.

Ustawa o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych na terytorium Polski trafi teraz do Senatu.

Źródło: PAP