W 2014 r. liczba policjantów ruchu drogowego wzrośnie do blisko 9,1 tys. osób

Data publikacji: 09.01.2014

Wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński poinformował dziś w Sejmie, że w 2014 r. liczba policjantów ruchu drogowego ma wzrosnąć do blisko 9,1 tys. osób. Rośnie też liczba kontroli stanu trzeźwości kierowców m.in. w ramach akcji trzeźwe poranki.

Wiceminister M. Jabłoński zapewnił, że resort realizuje wiele działań profilaktyczno-prewencyjnych dotyczących zapobiegania wypadkom spowodowanym przez kierujących w stanie nietrzeźwości.

- Od 2007 r. koordynujemy realizację programu Razem bezpieczniej, którego jednym z obszarów jest poprawa bezpieczeństwa drogowego - powiedział. Dodał, że w ramach programu finansowany jest np. projekt "Kieruj bez procentów". Poinformował także, że "Policja sukcesywnie prowadzi działania w formule tzw. trzeźwych poranków, których celem jest sprawdzenie w określonych dniach i godzinach stanu trzeźwości u jak największej liczby kierujących". - Akcja jest bardzo efektywna - zaznaczył.

M. Jabłoński przypomniał, że Komendant Główny Policji w 2013 r. podjął działania, aby skierować jak największą liczbę policjantów do kontroli ruchu drogowego. W związku z tym liczba policjantów ruchu drogowego w 2014 r. ma wzrosnąć do blisko 9,1 tys. osób.

- W 2013 r. policjanci wykonali o 20 proc. więcej badań na zawartość alkoholu niż w 2012 r.; w sumie w 2013 r. przeprowadzono 8 mln 879 tysięcy tego typu badań - powiedział.

Zwrócił uwagę, że mimo wzrostu liczby kontroli, "na przestrzeni ostatnich pięciu lat liczba osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu ujawnianych przez Policję w wyniku kontroli ulega jednak obniżeniu". Jak podał, w 2013 r. w stosunku do 2012 r. policjanci ujawnili o blisko 9 tys. mniej osób kierujących pod wpływem alkoholu. W 2013 r. w sumie stwierdzono 154 tys. 418 kierujących pod wpływem alkoholu.

Wiceminister wyjaśnił, że wszystkie wymienione działania Policji dotyczą także kontroli kierowców prowadzących pod wpływem środków psychoaktywnych.

Źródło: PAP