Informacyjny Serwis Policyjny

NIK: 40 proc. policjantów drogówki nie ma specjalistycznych szkoleń

Zamieszczony Data publikacji 08.01.2014
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce wynika, że blisko 40 proc. policjantów drogówki, prowadzących m.in. kontrole trzeźwości kierowców, nie ma specjalistycznych szkoleń. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski ujawnił niektóre dane z raportu, który w całości zostanie opublikowany w lutym br.

Szkolenia

- W momencie kontroli, którą prowadziliśmy, okazało się, że prawie 40 proc. policjantów w służbie drogowej nie miało specjalistycznego przeszkolenia adresowanego dla funkcjonariuszy tej służby - powiedział prezes NIK.

Już w toku prowadzonej kontroli Policja, patrząc na to, co ustaliliśmy, natychmiast zaczęła podejmować działania takie, żeby te szkolenia uzupełnić. To te szkolenia dają policjantowi specjalistyczną wiedzę. Policja uzupełnia etaty właśnie w służbie drogowej. Także w wyniku prowadzonej kontroli przez NIK ilość tych szkoleń specjalistycznych znacznie wzrosła - dodał  K. Kwiatkowski.

NIK skontrolowała m.in. działania policji, Inspekcji Transportu Drogowego, samorządów, sprawdzała system fotoradarów, prawidłowość usytuowania znaków drogowych i jakość dróg.

Policjanci "z drogowki"

Prezes NIK pozytywnie ocenił działania Policji dotyczące zwiększenia liczby zatrudnionych w Policji drogowej. - W toku kontroli NIK okazało się, że rzeczywiście zwiększana jest obsada w Policji drogowej - powiedział K. Kwiatkowski.

Odnosząc się do wypowiedzi prezesa NIK, rzecznik policji insp. Mariusz Sokołowski powiedział, że w 2013 r. - o kilka procent - zwiększona została liczba policjantów ruchu drogowego.

- Te osoby zostały przeniesione do ruchu drogowego i teraz trzeba je przeszkolić. Ale to nie oznacza, że ci policjanci nie mają prawa przeprowadzania kontroli drogowej, bo jest to podstawowa czynność, którą może wykonać każdy policjant po kursie podstawowym - powiedział insp. M. Sokołowski.

- Chcemy żeby każdy policjant ruchu drogowego miał wiedzę specjalistyczną. W ramach tego kursu specjalistycznego staje się potem ekspertem w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego - dodał. 

Źródło: PAP

 
powrót
drukuj